The List: BEAMS celebrates good vibrations on National Drone Day Saturday

Article content

National Drone Day isn’t about hovering little Star Wars robots, it’s about innovative sound.

Declared 10 years ago by Weird Canada’s Marie LeBlanc Flanagan, the event has spread wide over the years, including through numerous local events vibrating with sustained, experimental sounds, often delivered in a minimalistic form.

Article content

Here in Edmonton, the non-profit Boreal Electroacoustic Music Society (BEAMS) will commemorate this invented holiday (as they all are) on Saturday with a multi-headed hydra of hypnotic sound, music and visuals at Idylwylde Community Hall — 8631-81 St.

Advertisement 2

Article content

Starting at 3 p.m., the show featuring 12 artists will last till midnight.

Deploying everything from melodic tone to found-sound noise, the artists include Brick Road, Wayne DeFehr, Dinosaur Dragondrone, Jared Epp, Ghost Cars, Gray Hartley, Gary James Joynes, Matt McKenzie, Microenvironment, m.o.a.i.n., James Parrott and K.M. Toepfer.

Joynes, for example, will be performing an hour-long live, evolving drone set using only a modular synthesizer.

“The sounds are pretty rich and deep for sure,” says the ever-curious sound and visual artist also known as Clinker. “Very fun!”

He’ll also have a floating light sculpture rolling behind him, shards of slow-moving light beams through a thin haze.

“An experiment, but I think it will create a nice connection to the sounds I have been composing for this.”

You can read the descriptions for each of the artists’ sets at beams.ca and plan your visit.

Pay at the door, the show is free for Idylwylde Community League members, $10 for BEAMS members and $20 for the rest us — though this actually gets you a BEAMS membership, which, pardon the pun, sounds pretty awesome.

Advertisement 3

Article content

ART

5/23: Hardthirteen/Curly Whitebear: The Hero unveiling (10238 104 St.)

5/24: ToneArt Presents: A Word by Natasha Riddell (Felice)

5/25: Contemplating the Tapestry of Filipino-Canadian Connections (Mill Woods Seniors Centre)

Thru 5/25: High Energy 29 high school group show (Art Gallery St. Albert)

Thru 5/25: Modern Landscape group show (Peter Robertson)

5/25-7/20: AJA Louden: Prairie Star Deck (Alberta Craft Gallery)

Thru 5/26: Braxton Garneau: Pay Dirt (AGA)

5/29: Lori Claerhout, Smokey Johnson art walk/artist talk (Mossy Trails)

Thru 5/29: Larry Reese and Anne Wheeler: Art Inspiring Art (Trinity)

Thru 5/31: Larysa Matchak, Mariia Parshykova & Svitlana Melobenska (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

Thru 6/2: Creating Beauty — A Watercolour Exhibition (AGA)

6/5: Josh Harnack: Limbo of Lost Canvasses (Aviary)

Thru 6/8: David T. Alexander, Matt Bahen, Peter von Tiesenhausen: The Land (Peter Robertson)

Thru 6/8: Susan Fothergill, Judith Geher, Dana Holst: Into the Night (dhARTworld)

Thru 6/8: Caitlin Thompson: PANORAMADA (Harcourt)

Article content

Advertisement 4

Article content

Thru 6/8: Krissya Iraheta: All Guts No Glory (Harcourt)

Thru 6/15: Minutiae (Alberta Craft Gallery)

Thru 6/22: Echoes of Thunder: Unveiling the Mythical Chinese Dragon (U of A Museums)

6/29-7/16: Carla Lam: Lost And Found (Trinity)

Thru 6/29: The Wild Side: Polar Prairie Pacific (Musée Héritage Museum)

7/11-8/10: Elke Blodgett: Fire in Her Hands (Art Gallery St. Albert)

Thru 7/13: Jessie Ray Short: By Whose Order and Direction (Ociciwan)

Thru 8/4: Dwayne Martineau: Boreal Fortress (AGA)

8/15-9/15: Edmonton Mural Festival (city wide)

Thru 8/23: Amanda Dunsmore: AGREEMENT (Mitchell)

Thru 9/29: Here & Now (RAM)

Thru 12/31: Damian Moppett: Untitled Abstract Object in Space (AGA)

BOOKS

5/23: Kim Nossal’s Canada Alone (Audreys)

5/24: Billy Ray Belcourt’s coexistence launch (Audreys)

5/25: Kate Black, David Berry on Malls and Nostalgia (St. Albert Downtown Library)

5/25: Douglas Herle’s No Solace in Death signing (Audreys)

5/25: Carl Honoré’s Slow Adventures launch (Audreys)

5/26: Tim Bowling’s In the Capital City of Autumn launch (Audreys)

5/28: Premee Mohamed’s The Annual Migration of Clouds book club (Audreys)

Advertisement 5

Article content

5/30: Trisia Eddy Woods’ A Road Map for Finding Wild Horses (Audreys)

6/6: Dale Leckie’s Wildlife, Landscapes and Geology launch (Audreys)

COMEDY

5/23-26: Heath Harmison, Scott D Henry (Comic Strip)

5/24: Noah Brodeur (Grindstone)

5/24-25: Chris Gordon (Yuk Yuk’s)

5/24-25: Bob Angeli (Comedy Factory)

5/30-6/1: Isiah Kelly (Comic Strip)

5/30-6/1: Tim Kubasec (Comedy Factory)

5/31: Rob Schneider (River Cree)

5/31-6/1: Isiah Kelly (Comic Strip)

5/31-6/1: Kathleen McGee (Yuk Yuk’s)

6/2: Ian Bagg (Comic Strip)

6/6: Simon King (Dive Bar)

6/6-9: Eric Fretty (Comic Strip)

6/7-8: Scott Dumas (Yuk Yuk’s)

6/7-8: Simon Glassman (Comedy Factory)

6/13-14: Godfrey (Comic Strip)

6/14-15: Danny Martinello (Yuk Yuk’s)

6/14-15: Leif Skyving (Comedy Factory)

6/20-22: Sahib Singh (Comic Strip)

6/21-22: David Dempsey (Yuk Yuk’s)

6/27-30: Steve Furey (Comic Strip)

6/28-29: Ola Dada (Yuk Yuk’s)

7/2: Josh Johnson (Comic Strip)

7/3: Dan Hendricken, Bobby Warrener, Brad Semotiuk (Grindstone)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/4: Bonnie McFarlane, Coutney Gilmour, Jules Ballufi, Melanie Darling (Grindstone)

Advertisement 6

Article content

7/4: Dave Merheje, Sean Lecomber, Kamal Alaeddine (Grindstone)

7/4-7: Jessie Jetski (Comic Strip)

7/5: Debra DiGiovanni, Eric Andrews, Courtney Gilmour, Noah Brodeur (Grindstone)

7/5: Wayne Jones, Kris Siddiqi, Cam Wyllie (Grindstone)

7/5: Abbas Wahab, Eric Andrews, Nick McQuick, Jules Ballufi (Grindstone)

7/6: Debra DiGiovanni, Abbas Wahab, Bita Joudaki, Jim Kerr (Grindstone)

7/6: Bruce McCulloch’s Tales of Bravery & Stupidity (Grindstone)

7/6: Chris Wilson, Clare McConnell, Wayne Jones, Kris Siddiqi (Grindstone)

7/7: Clare Belford, Bita Joudaki, Kamal Aladeen, Noah Brodeur (Grindstone)

7/7: The Love On Kathleen McGee Fundraiser: Bruce McCulloch, Debra DiGiovanni (Grindstone)

7/14: Bret Kreischer, Whitney Cummings, Steph Tolev (Kinsmen Park)

9/26: Gabriel “Fluffy” Iglesias (Rogers)

10/17: This Is That (Festival Place)

10/19: Sebastian Maniscalco (Rogers)

10/25: Gary Gulman (Myer Horwitz)

11/19: Maxim Galkin (River Cree)

EXHIBITS

7/13-14: Monster Jam (Rogers)

Thru 7/28: Angkor: The Lost Empire of Cambodia (RAM)

Thru 9/9: Dinosaurs: The Exhibition (TWOSE)

Advertisement 7

Article content

10/2-5: Canadian Finals Rodeo (Rogers)

11/6-9: Farmfair International (Expo Centre)

FESTIVALS

5/23: Cat Fest Block Party/Drag Show: (Dolly’s/The Common/9910)

5/23-26: A Cappella Festival (Allard Hall)

5/24-25: UFest Edmonton Ukrainian Festival (Borden Park)

5/25: Edmonton International Cat Fest: Great Grams of Gary, BenBen CatCat (MacEwan University)

5/26-27: Alt-Berta Music Festival (Aviary)

5/27-28: Ubuntu Festival (Habesha)

5/30-6/2: International Children’s Festival of the Arts (St. Albert Place)

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

Thru 5/30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

5/31: Disco in the Park: Natasha Kitty Katt, Pineo + Loeb, Waajeed (Grindstone)

5/31-6/2: Edmonton Drag Festival (Churchill Square)

6/1: Pride Street Festival (Grindstone)

6/1-2: Collider Festival (Citadel)

Thru 6/2: Downtown Spark (various)

6/6-15: Now Hear This Festival (City Hall, Muttart Hall, Mile Zero)

6/7: Folx Fest (SSUC)

6/8-9: Heart of the City Music and Arts Festival (Giovanni Caboto Park)

6/19-23: Sled Island (Calgary)

6/19: Summer Solstice Music Festival (Trinity Lutheran)

Advertisement 8

Article content

6/20-23: Alberta Circus Arts Festival (La Cité)

6/20-23: Summer Solstice Festival (Trinity Lutheran)

6/21-22: Beaumont Music Festival (Four Seasons Park)

6/21-23: North Country Fair (The Land near Driftpile)

6/22: BOMFEST (Fanpark)

6/25-30: Edmonton International Jazz Fest (various)

6/27-7/1: The Works Art & Design Festival (various)

6/29: Peace & Unity Festival (Westridge Wolf Willow Community Centre)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/5-14: Edmonton International Street Performers Festival (Churchill Square)

7/12-14: Great Outdoor Comedy Festival: Shane Gillis, Kevin Hart (Kinsmen Park)

7/12-14: Whyte Avenue Art Walk (Whyte)

7/15-28: The Magpie Collective: A Dance Festival (MZD)

7/18-28: Taste of Edmonton (Churchill Square)

7/19-28: KDays (Edmonton Exhibition Grounds)

7/19-20,26-27: Jubefest (Jube)

7/20-21: Edmonton Reggae Festival: Destra (Victoria Park)

8/1-4: Big Valley Jamboree: Cody Johnson, Lainey WIlson, Keith Urban (Camrose)

8/2-4: Blues on Whyte’s 40th Anniversary Bash (Commercial)

8/3-5: Edmonton Heritage Festival (Borden Park)

Advertisement 9

Article content

8/8-11: Edmonton Folk Music Festival: Robert Plant/Alison Kraus (Gallagher Park)

8/9-11: Cariwest (Churchill Square)

8/10-11: Punk in Drublic Craft Beer and Music Festival w/ NOFX (Ice District)

8/15-25: Edmonton International Fringe Theatre Festival (Old Strathcona)

8/16-18: Edmonton Blues Festival (Northlands)

8/17-18: Alberta International Airshow (Villeneuve Airport)

8/17-24: Pride Festival (various, Churchill)

9/6-8: Purple City Music Fest (various)

9/13-14: Dead Ends Live (Chateau Lacombe)

9/13-15: Kaleido Family Arts Festival (Alberta Avenue)

9/20-22: Edmonton Comic & Entertainment Expo (Expo Centre)

9/26-10/5: Edmonton International Film Festival (various)

10/16-20: NorthwestFEARFest (Metro)

10/20: Edmonton Underground Film Festival (Aviary)

2025

1/29-2/1: Flying Canoë Volant (French Quarter)

2/7-17: Silver Skate Festival (Laurier Park)

FILM

5/24-26: 2024 48Hr Mobile Device Filmmaking Challenge (Alberta)

5/25: The Invisible: On Film (Citadel)

Thru 5/30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

5/31: Rocky Horror Picture Show (Metro)

Advertisement 10

Article content

6/14: Maker of Monsters: The Extraordinary Life of Beau Dick (AGA)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

MUSIC

5/23: Sadé Awele, Winters Majesty, King of Foxes (Aviary)

5/23: Miesha and the Spanks, Dump Babes, Lushclot (Buckingham)

5/23: Ones — The Beatles #1 Hits (Winspear)

5/24: Amos the Kid, Lucas Chaisson, The Denim Daddies (Aviary)

5/24: Buns, Sudden Love, F’n A, Laurelle K & Adam (Dive Bar)

5/24: Duende (Yardbird)

5/24: Jaylin January (Churchill Square)

5/24: Leo Martinez Band (Commercial)

5/24: Lester Quitzau, Sandro Dominelli (OSPAC)

5/24: Skydiggers (Festival Place)

5/24: WindRose Trio (Holy Trinity)

5/25: Arrow in the Quiver, Age of Ashes, Infrastvctvre, Beguiler, Dead Velvet (Starlite)

5/25: Bad Buddy, MoxJet, Bad Ham (Soho)

5/25: BEAMS: National Drone Day (Idylwylde)

5/25: The Berner Brothers play The Brecker Brothers (Yardbird)

5/25: La Chorale Chantamis: Eau (Southminster-Steinhauer United)

5/25: Crescendo Edmonton (Winspear)

5/25: Charley Crockett (River Cree)

5/25: Rosina Cove (Black Dog)

Advertisement 11

Article content

5/25: Alex Dawkins album release, Vomb (Aviary)

5/25: Shawn Desman (Midway)

5/25: Doobie (Union)

5/25: Mike Dunn (Cask and Barrel)

5/25: Future Down, Selfish Bodies, Cold Like Penguins, Rigger Moris (Blakbar)

5/25: The Goddamsels, Smokey, Aaron Parker, Kate Blechinger (Felice)

5/25: A Joyful Noise (Robertson-Wesley)

5/25: Korora Choirs: Journey (St. John’s)

5/25: Timothy Noel & the Rearviews (Commercial)

5/25: Real Sickies, Territories, No Brainer (Buckingham)

5/25: Skiitour (Midway)

5/25: St. Albert Singers Guild: Canada Is (St. Albert United)

5/25: Towel Day BASS Genre Blender (Temple)

5/25: Anthony Trionfo, Kevin Ahfat (Holy Trinity)

5/26: Chamber Orchestra of Edmonton: Across the North Sea (St. Andrew’s)

5/26: Chronos Vocal Ensemble, Spiritus Chamber Choir: Connect, Create! (McDougall United)

5/26: Edmonton Metropolitan Chorus: Pop Goes the Chorus (First Presbyterian)

5/26: Hanabie, Left to Suffer, Outline in Color (Midway)

5/26: Littlebirds Big Bands (Yardbird)

5/26: Shy Friend, The Carpoolers, TEN02, 21st Avenue (Aviary)

5/27: Dismania, Lewd Antics, Deathlettuce, The Provocateurs (Aviary)

Advertisement 12

Article content

5/28: Tuesday Jam hosted by Rubim de Toledo (Yardbird)

5/28: Tzadeka & the Murder Hornets (Churchill Square)

5/29: Allan Rayman (Midway)

5/30: Marco Claveria Trio (Churchill Square)

5/30: Kappella Kyrie Slavic Chamber Choir album release (St. Josaphat)

5/30: Lucy First (Dive Bar)

5/30: Ways in Waves, Victrix, Carl Glacier (Aviary)

5/31: Archspire (Midway)

5/31: Bealby Point, The Nightstand, Darlin’, Stella Johnson (Dive Bar)

5/31: Des Arcs, Counterfeit Jeans, Wax Duplex (Blakbar)

5/31: DJ Shafi (Churchill Square)

5/31: Dylan Ella, Pearly Moon, Tamarck Cunningham, Clement Hughes (Co*Lab)

5/31: Brendan McGrath (Yardbird)

5/31: Mellow the Lion, Chic Chameleon Double (Aviary)

5/31: Byron Messia (Union)

5/31: Natasha Kitty Katt, Waajeed, Pineo & Loeb (Grindstone)

5/31: The Steadies (Commercial)

5/31-6/1: ESO Robbins Pops: From Broadway to Hollywood (Winspear)

6/1: Ivan Boudreau; Audrey Ochoa (Blue Chair)

6/1: K4TGR4M (Black Dog)

6/1: Roll the Bones, Thomas Thomas, Lily Monaghan (Buckingham)

6/1: Tempo: A symphony of EDM (Midway)

6/1: Transmission Dance Party: DJ Blue Jay and Eddie LunchPail (9910)

Advertisement 13

Article content

6/1: Up and Over Trio, Jim Head (Yardbird)

6/1: Jenny Woo, Eddie Gazel, Pagans of Northumberland, Chairman (Aviary)

6/2: Dana Anderson (Yardbird)

6/2: Jeremy Doody (Blue Chair)

6/2: Daniel O’Donnell (River Cree)

6/2: Spencer Jo, VISSIA, Ghostly Hounds (Aviary)

6/2: Mahler’s Resurrection Symphony (Winspear)

6/4: Samuel Heintzman: Tuesday Jam (Yardbird)

6/4: Little Big (Union)

6/4: Queen: It’s a Kinda Magic (Winspear)

6/5: B.A. Johnston, Stem Champ Big Evil Rat (Buckingham)

6/6: City Hall Players (City Hall Atrium)

6/6: Monatik (Union)

6/6: Lionel Rault, Stewart MacDougall (Blue Chair)

6/6: Sammy Volkov & Dana Wylie album release (Aviary)

6/7: ACRUZINN, Gonzallo, Zaiter (Aviary)

6/7: Advance Base, FKA Casiotone for the Painfully Alone (Soho)

6/7: Another Joe, The Morons, Upside Down Man, Golden Loadies (Blakbar)

6/7: Flying Crawdads (Blue Chair)

6/7: Grave Infestation, Feeding, Dripfeeder, False Body (Temple)

6/7: Gutter King, Ill Defined, Wayfinder (Buckingham)

6/7: The Slackers, Jory Kinjo, The Relays (Starlite)

6/7: Nathaniel Sutton, Luciane Cardassi (Muttart Hall)

Advertisement 14

Article content

6/7-8: ESO’s James Horner: A Voyage of Immersive Film (Winspear)

6/8: Charlie Austin; Misery Mountain Boys (Blue Chair)

6/8: Johnny Drille (Midway)

6/8: Fruit Loop Pride 2024 Dance Party (Starlite)

6/8: Hungry Hollow (Black Dog)

6/8: KC Jones, Brett Barrow, The Grambo Brothers, Kidd Country (Cook County)

6/8: Le Fuzz (Yardbird)

6/8: Sol Viator, Sir Kadian, XiME (Mile Zero)

6/8: Taking Back Sunday, Citizen (Union)

6/9: Brett Hansen (Blue Chair)

6/9: illScarlett, Darryl Saves Lives, Mint Club (Buckingham)

6/9: Pro Coro Canada: Light Always Returns Light (Westbury)

6/9: Sam Singer, Sam the Living, Smokey (Aviary)

6/10: Chest Fever: Celebrating 55 Years of The Band (Aviary)

6/11: Jim Head: Tuesday Jam (Yardbird)

6/11: Lucky Keith, No Idea, The Nightstand (Aviary)

6/12: Jim Findlay and Friends (Blue Chair)

6/12: Fivio Foreign (Union)

6/12: Derina Harvey Band (Maclab)

6/12: SOUR, Waffelhouse, Untapped: A Gay Ol’ Time (Aviary)

6/12: The Teskey Brothers (Midway)

6/13: Turismo, Escape Goat, The Usual Suspects (Aviary)

6/13-15: ESO’s Marvellous Melodies: Dvořák’s Cello Concerto (Winspear)

Advertisement 15

Article content

6/14: Lloyd Banks, Peter Jackson (Union)

6/14: Edmonton Saxophone Quartet, Roger Admiral (Muttart Hall)

6/14: Lee Holmes and the B.C. Boys (Blue Chair)

6/14: Home Front, Puffer, Puppet Wipes, Brass Lip (Starlite)

6/14: I’m a Soulman Blues Brothers Tribute (Arden)

6/14: Parkland Music Project (Yardbird)

6/15: DJ Noodle Soup + Jia Jia Yong, Mustafa Rafiq, Jacob Audrey Taves, Shawn Pinchbeck (Mile Zero)

6/15: Free Throw, Slow Joy (Buckingham)

6/16: Gratuitous, Mad John, Shaela, The Issue: 2014 Bands as Bands (Aviary)

6/15: Jake Ian (Black Dog)

6/15: The JAH Project; Blind Dog Blues (Blue Chair)

6/15: Raygun Cowboys, The Anti-Queens (Starlite)

6/15: Skillet, Adelitas Way (Midway)

6/16: Authority Zero, The Corps (Buckingham)

6/16: Father’s Day: Doug Hoyer, Aaron Parker, Stacy Lloyd Brown (Aviary)

6/16: Terry McDade (Blue Chair)

6/16: Musical Mornings (Winspear)

6/17: A Night of Cris Derksen Works with Strings (Maclab Centre)

6/18: Ellen Doty album release (CKUA)

6/18: Eliza Niemi, Lovely, Kyla Marlena, M. Novotny (Aviary)

6/18: Jacob Tanner: Tuesday Jam (Yardbird)

Advertisement 16

Article content

6/19: Edmonton Chamber Music Society: An Evening of Music for Strings (Yardbird)

6/19: Still Depths, BOOSH, The Canadian Dispatch, Bad Ham (Aviary)

6/20: Blackjack Billy (Cook County)

6/20: Lonnie Glass: Big Train (Blue Chair)

6/20: Ellie Heath album release, Waffelhouse, DJ Kena Leon (Roxy)

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 17

Article content

6/20: Snoop Dogg (Rogers)

6/21: Clint Black (Winspear)

6/21: Don Berner Big Band Meets the Rhythm Gunners Big Band (Triffo)

6/21: Dead City Casuals, Misfortune Tellers, King Theory (Buckingham)

6/21: DTG/Lil Windex, Kryple (Starlite)

6/21: Andrea Graham Quartet (Blue Chair)

6/22: Jamie Philp; Denali: Summit for Sarotonin (Blue Chair)

6/22: RE-FORM, Mom Weed, FOOLS (Aviary)

6/22: Joseph Tennant (Black Dog)

6/22: Armin Van Buuren, Jauz, Imanbek, Luttrell, David Stone (Fanpark)

6/23: Lyra Brown (Aviary)

6/23: Abra Cadabra (Winspear)

6/23: Jim Findlay (Blue Chair)

6/25: Louise Dawson: Tuesday Jam (Yardbird)

6/25: Carla Jayne, Eric Yaremko (Aviary)

6/25: Ulysses Ownes Jr’s Generation Y, Up and Over Trio (Triffo)

6/26: Brenan Brothers (Yardbird)

6/26: Anthony Fung (Yardbird)

6/26: Corey Henry, New Standards House Trio (Starlite)

6/26: Mouraine (Temple)

6/26: Northlane, Invent Animate, Thornhill, Windwalker (Union)

6/26: P.J. Perry Quartet (Blue Chair)

6/27: Bellbird (Yardbird)

6/27: Cam Neufeld presents The Family Band (Blue Chair)

6/27: Sean Croal Quartet (Yardbird)

Advertisement 18

Article content

6/27: Veronica Swift (Triffo)

6/27: 2 Shadows, Accidents Happen, Repugnant Scum, Powerlöad (Dive Bar)

6/28: Lakecia Benjamin, Montuno West ft. Toto Barriel (Starlite)

6/28: Cage the Elephant (Rogers)

6/28: Jacob Do Quartet (Yardbird)

6/28: Inquisitive (Union)

6/28: Lorraine Klaasen (Yardbird)

6/28: K-Riz (Temple)

6/28: Ben Sures (Blue Chair)

6/29: Avataar, Moneka Arabic Jazz (Starlite)

6/29: Gordon Lightfoot Tribute (Blue Chair)

6/29: Mikayla Bortscher (Black Dog)

6/29: Pasquale Grasso (Yardbird)

6/29: The Melisizwe Brothers (Winspear)

6/29: Running Running (Temple)

6/30: Will Cramer (Blue Chair)

6/30: Edmonton Jazz Orchestra and Edmonton Symphony Orchestra (Winspear)

6/30: Norbert Káel Jazzical Trio (Yardbird)

7/1: Dayglow Abortions, Dr. Know, Bogue Brigade, Fully Crazed (Starlite)

7/6: Belfountain (Blue Chair)

7/6: Eternal Youth (Black Dog)

7/6: Gowan (River Cree)

7/6: The Lazys (Starlite)

7/6: The Michael Jackson HIStory Show (Arden)

7/6: Monatik (Union)

7/6: Wheeler Walker Jr. (Midway)

7/8: Shakey Graves (Midway)

7/9: PartyNextDoor (Midway)

Advertisement 19

Article content

7/10-11: Orville Peck (Midway)

7/12: Chico & Qatoshi, Skylerr, 100lystia (Union)

7/12: Wendy MacNeil (Blue Chair)

7/12: Cameron Whitcomb (Starlite)

7/13: The Lucky Ones (Black Dog)

7/16: Pallbearer, The Keening, Inter Arma (Starlite)

7/17: Fallujah, Persefone, Dawn of Ouroboros (Starlite)

7/18: Teenage Bottle Rocket, Garrett Dale!, Lushclot (Starlite)

7/18-27: Court Jester Dueling Pianos (Churchill Square)

7/19: Celeigh Cardinal (Jube)

7/19: Amanda Marshall (KDays)

7/20: Blackjack Billy (Cook County)

7/20: Martin Kerr (Jube)

7/20: Northern Recovery (Blue Chair)

7/20: Erin Ross (Black Dog)

7/20: Theory of a Deadman (KDays)

7/21: K’Naan (KDays)

7/22: Metric (KDays)

7/23: Down with Webster (KDays)

7/24: Simple Plan (KDays)

7/25: Death from Above 1979 (KDays)

7/26: BrassTactics (Jube)

7/26: Classified (Churchill Square)

7/26: Ja Rule (KDays)

7/27: AV & the Inner City (Jube)

7/27: Glass Tiger (Churchill Square)

7/27: High Valley (KDays)

7/27: Lori Reid (Black Dog)

7/28: Ludacris (KDays)

8/1: Billy Idol (Rogers)

8/3: Pearly Moon, Blume (Black Dog)

Advertisement 20

Article content

8/8: T.I. (River Cree)

8/15: Karan Aujla (Rogers)

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 21

Article content

8/15: Nazareth (River Cree)

8/16: Steve Earle (River Cree)

8/17: Smokey Johnson (Mossy Trails)

8/17: Tony Kaye Trio (Black Dog)

8/17: Flatland Cavalry (Midway)

8/18: Sons of the East (Starlite)

8/21: Jack Botts (Starlite)

8/21,23: ESO’s Symphony Under the Sky: Mozart, Haydn & Rossini (Snow Valley)

8/22,24: ESO’s Symphony Under the Sky: Love & Romance (Snow Valley)

8/23,25: Metallica (Commonwealth)

8/24: Hozier (Rogers)

8/24: Tsunami Brothers (Black Dog)

8/27: K.Flay (Midway)

8/31: KALEO (EEC)

8/31: OPM ’90s Rewind (Union)

8/31: P!nk, Sheryl Crow, The Script, KidCitUp (Commonwealth)

9/2: Kings of Leon (Rogers)

9/6: Abbamania, Night Fever (River Cree)

9/6: Frank Turner & the Sleeping Souls (Midway)

9/7: Cory Danyluk (Black Dog)

9/7: Marcus King (Midway)

9/8: Relive the Music ’50s & ’60s Show (Arden)

9/12: Extreme, Living Colour (River Cree)

9/13: The Almoost Brothers, The McGowan Family Band (Chateau Lacombe)

9/13: Bryan Martin (Midway)

9/14: Canadian Country Music Awards: Thomas Rhett, Mackenzie Porter (Rogers)

9/14: Furthermore, The Almighty Turtlenecks (Chateau Lacombe)

Advertisement 22

Article content

9/14: Tiff Hall (Black Dog)

9/16: Avril Lavigne (Rogers)

9/18: A Boogie Wit Da Hoodie (Rogers)

9/18: Tokyo Police Club: The Final Tour (Midway)

9/20: Explosions in the Sky (Midway)

9/20: The Paperboys (St. Basil’s)

9/21: T. Buckley, John Wort Hannam: The Woodshed (Parkview)

9/21: Sam Hunt (Rogers)

9/21: Testament, Kreator (River Cree)

9/21-22: Social Distortion, The Bell Rays (Midway)

9/27: The Alan Jackson Experience (Cook County)

9/28: The Dice Cubes (Black Dog)

9/29: Childish Gambino, Willow (Rogers)

10/4: Lynne Hanson (St. Basil’s)

10/4: Laura Ramoso (Horowitz)

10/4-5: Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 3 (Winspear)

10/4: Beau Wheeler, Ken Stead (Parkview)

10/5: The Fab Four (River Cree)

10/5: Ruby Waters (Midway)

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 23

Article content

10/10: Nick Carter (River Cree)

10/11: NEEDTOBREATHE (Jube)

10/11,12: Let’s Misbehave: The Songs of Cole Porter (Winspear)

10/17: ESO New Music: Ecstasy — Featuring Sara Slean (Winspear)

10/18: Jordan Davis (Rogers)

10/18: Alexis Norman, The Mbira Renaissance Band (St. Basil’s)

10/19: Misery Signals farewell tour (Union)

10/19: Rum Ragged (Parkview)

10/20: Evanescence, Halestorm (Rogers)

10/25: ESO Pairings: Brahms & Bourbon (Winspear)

10/26: Tchaikovsky, Brahms & Violin (Winspear)

10/27: Tchaikovsky, Schumann & Cello (Winspear)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

11/1: ABBA Revisited (Arden)

11/1: Arkells, Poolside (Rogers)

11/1: Aleksi Campagne (St. Basil’s)

11/1: The Dead South (EEC)

11/2: Grace Petrie (Parkview)

11/6: Corb Lund Acoustic Trio (Arden)

11/7: The Jim Cuddy Band (Winspear)

11/8: Fauré’s Requiem w/ Richard Eaton Singers (Winspear)

11/15: Good Lovelies (St. Basil’s)

11/15-16: She’s Got Soul: Legendary R&B Hits w/ Capathia Jenkins (Winspear)

11/16: Sarah McLachlan (Rogers)

11/16: Tenille Townes (Jube)

Advertisement 24

Article content

11/17: Something’s Fishy with the ESO (Winspear)

11/17-18: Zach Bryan (Rogers)

11/18: Garneau String Quartet: Two ‘Wolfs’ Among Friends (Muttart Hall)

11/19: Bruce Springsteen and the E Street Band (Rogers)

11/22-23: Lightly Classical: Affairs of the Heart feat. Juliette Kang (Winspear)

11/23: 3 Inches of Blood (Midway)

11/28: ESO Classics: The Nutcracker & Mozart (Winspear)

11/29: Heart, BTO feat. Randy Bachman (Rogers)

11/30: Scott Nolan, Joe Nolan, Scott Cook with Pamela Mae: Ramblers Choir (Parkview)

12/6: Tribute to Bill Bourne (St. Basil’s)

12/13-14: Handel’s Messiah (Winspear)

12/20-23: A Very Merry Pops: Celebrating Family Traditions (Winspear)

2025

1/17: Sum 41 Final World Tour (Rogers)

1/18-19: ESO Classics: Mozart & Sibelius (Winspear)

1/24-25: Saddles of the Silver Screen: The Great Westerns (Winspear)

1/25: Big Little Lions (Parkview)

1/26: Presto, Mambo! with Platypus Theatre (Winspear)

1/31: ESO New Music: Dinuk Wijeratne’s Fantasy (Winspear)

1/31: Major Love (St. Basil’s)

2/6: Schubert Strauss & Saint-Saëns (Winspear)

2/7: ESO Pairings: Piano & Prosecco (Winspear)

Advertisement 25

Article content

2/8: Catherine McLellan (Parkview)

2/14: Old Man Luedecke (St. Basil’s)

2/21-22: Mozart, Mendelsson & Bruch (Winspear)

2/22: Celtara (Parkview)

2/22: Mother Mother, Cavetown, Cannons (Rogers)

2/28-3/1: High Drama: Epic Choral Hits from Broadway & Hollywood (Winspear)

3/7: Sue Foley (St. Basil’s)

3/8: Women of Folkways (Parkview)

3/14: ESO Pairings: Trumpet & Tequila (Winspear)

3/15: ESO Classics: Brahms & Trumpet (Winspear)

3/21: Cassie and Maggie (St. Basil’s)

3/21: ESO New Music: Celebration: The Music of John Estacio (Winspear)

3/22: Growing Roots: Folk Music from Around the World (Winspear)

3/22: Martin Kerr (Parkview)

3/27,29-30: Ravel & Gershwin: Classical Meets Jazz (Winspear)

4/4: Ndidi Onukwulu (St. Basil’s)

4/4-5: Pops on Parade (Winspear)

4/5: Coig (Parkview)

4/11: Rum Ragged (St. Basil’s)

4/11-12: ESO Classics: Organ & Orchestra (Winspear)

4/24: ESO Classics: Beethoven, Liszt & Piano (Winspear)

4/26-27: ESO Classics: Beethoven’s Eroica Symphony (WInspear)

5/2: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 1 (Winspear)

Advertisement 26

Article content

5/3: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 2 (Winspear)

5/3: Martyn Joseph (Parkview)

5/8: ESO Classics: Vivaldi, Rodrigo & The Moldau (Winspear)

5/9: ESO Pairings: Guitar & Gin (Winspear)

5/25: Symphonic Buzz: The History of Music (Winspear)

5/30-6/1: ESO Classics: Tchaikovsky’s Piano Concerto No. 1 (Winspear)

6/6-7: Totally 80s: Rad Retro Favourites (Winspear)

THEATRE/DANCE

5/23: The Simon & Garfunkel Story (Jube)

5/25: MASKS! (Nina Haggerty)

5/25: The Model Minority: Enough (Milner)

5/25: yegDND (Grindstone)

Thru 5/25: The 11 O’clock Number: Season 12 (Grindstone)

5/28-6/1: Wagner’s Das Rheingold (Maclab)

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

5/30-6/16: The Ocultist’s Holiday by Stewart Lemoine (Varscona)

5/31-6/2: Agatha Christie’s The Mousetrap (Spirit of Hope)

Thru 6/2: Dead Letter (Gateway Theatre)

6/8: TEDx Women: Harmony in Growth (Yardbird)

6/14: The Comic Strippers (Myer Horowitz)

6/16: Michael Flatley’s Lord of the Dance (River Cree)

Thru 6/16: Grease (Mayfield)

6/25-7/28: On Golden Pond (Mayfield)

7/6-8/4: The Play That Goes Wrong (Shoctor)

7/10-20: Vanya and Sonia and Masha and Spike (Walterdale)

7/13: Sekou: The Chosen One (Arden)

9/6: WWE Friday Night SmackDown (Rogers)

9/21-10/13: A Streetcar Named Desire (Shoctor)

9/27-29: Come from Away (Jube)

10/17-27: Bear Grease (Maclab)

10/18-19: Ballet Edmonton: In the Wake (Triffo)

10/30-11/3: Glory (Tim Ryan)

11/2-3: The Price Is Right (River Cree)

11/2-24: The Ballad of Johnny and June (Shoctor)

11/7: Two Battles of Francis Pegahmagabow (Varscona)

11/19-24: The Book of Mormon (Jube)

11/23-12/24: A Christmas Carol (Maclab)

11/27-12/3: Heathers, The Musical (Triffo)

2025

1/11-2/2: Goblin: Macbeth (Rice)

1/14-19: Beetlejuice (Jube)

1/23-2/9: Bea (Varscona)

2/1-3/2: Disney’s Frozen The Broadway Musical (Shoctor)

2/12-17: Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 (Tim Ryan)

2/14-15: Ballet Edmonton: Escape (Triffo)

2/22-3/23: A Midsummer Night’s Dream: The ’70s Musical (Maclab)

3/11-16: Tina (Jube)

3/20-4/7: After Mourning — Before van Gogh (Varscona)

3/22-4/13: Heist (Shoctor)

3/26-30: The Prom (Triffo)

5/1-18: Where You Are (Varscona)

5/2-3: Ballet Edmonton: Precipice (Triffo)

5/3-25: The Twilight Zone (Shoctor)

6/20-22: Riverdance 30 — The New Generation (Jube)

7/9-27: Disney’s The Lion King (Jube)

The List is published every Thursday. If you have events you’d like amplified, or have any corrections or updates, please email [email protected].

Article content