The List: Meet the new generation of artists at multidisciplinary launch pad Nextfest

Article content

Year three back at the Roxy on 124 Street, Theatre Network presents the 29th annual Nextfest Emerging Arts Festival, an invigorating chance, to quote David Bowie, to watch the young advance in all-electric.

Running 11 days May 30 – June 9, over 500 artists are participating in 11 days of unleashed, next-gen artistic expression. The wide-ranging festival includes music, theatre, dance, visual art, film, Nite Clubs and workshops through some 50-plus events, performances and showcases.

Advertisement 2

Article content

“Take a risk on new works, make some memories and see creations that come straight from the minds of the next generation at Edmonton’s most unique annual multi-disciplinary arts festival,” says festival director Ellen Chorley in the program guide you can find at nextfest.ca, an ideal first stop to see what appeals.

The fest proper kicks off with the opening ceremonies at The Roxy (10708 124 St.) 7 p.m. Thursday, including the Cemetery Picnic handmade fashion show by Misery Moth and performances by Youth Spoken Word Choir, Jordyn Rayne, Willow Gladue, Sage Lavender and Vohon. Moody Lion, sweet name, will DJ the dance party.

Themed Nite Clubs run Friday and Saturday, dozens of emerging plays and play readings are on the various Roxy stages.

And next Thursday there’s a concert 7 p.m. at Helen Nolan Park (12327 108 St.) featuring IRE, Zia Baby CEO, Lawrence Teeth, Tamarack Cunningham and Billy Graham.

Ten dance productions curated by Good Women Dance Collective are also on offer, four film screenings, plus a series of digital works already up at nextfest.ca. Let’s not forget there’s also loads of visual art at The Roxy and in-area shops at Good Stuff, Mister Frame, Parcel & Prose and Vine Arts.

Advertisement 3

Article content

Single event tickets are $14, or — quite the deal — a full pass is $45. As accessibility is a big priority, there are also loads of free events, just dig through that program and hit the streets!

ART

5/30-7/6: April Dean, Taiessa: In Violet Light (Art Gallery St. Albert)

Thru 5/31: Larysa Matchak, Mariia Parshykova & Svitlana Melobenska (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

Thru 5/31: Heather Noel: Dollarama Camera (Metro Gallery)

6/1-29: Behind the Art of Shumka’s UKRAINKA (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

6/1-30: Laurel Westland: FALCONET (Metro Gallery)

Thru 6/2: Creating Beauty — A Watercolour Exhibition (AGA)

6/5: Josh Harnack: Limbo of Lost Canvasses (Aviary)

Thru 6/8: David T. Alexander, Matt Bahen, Peter von Tiesenhausen: The Land (Peter Robertson)

Thru 6/8: Susan Fothergill, Judith Geher, Dana Holst: Into the Night (dhARTworld)

Thru 6/8: Caitlin Thompson: PANORAMADA (Harcourt)

Thru 6/8: Krissya Iraheta: All Guts No Glory (Harcourt)

Thru 6/15: Minutiae (Alberta Craft Gallery)

Thru 6/22: Echoes of Thunder: Unveiling the Mythical Chinese Dragon (U of A Museums)

Article content

Advertisement 4

Article content

6/29-7/16: Carla Lam: Lost And Found (Trinity)

Thru 6/29: The Wild Side: Polar Prairie Pacific (Musée Héritage Museum)

7/11-8/10: Elke Blodgett: Fire in Her Hands (Art Gallery St. Albert)

Thru 7/13: Jessie Ray Short: By Whose Order and Direction (Ociciwan)

Thru 7/20: AJA Louden: Prairie Star Deck (Alberta Craft Gallery)

Thru 8/4: Dwayne Martineau: Boreal Fortress (AGA)

8/15-9/15: Edmonton Mural Festival (city wide)

Thru 8/23: Amanda Dunsmore: AGREEMENT (Mitchell)

Thru 9/29: Here & Now (RAM)

Thru 12/31: Damian Moppett: Untitled Abstract Object in Space (AGA)

BOOKS

5/30: Trisia Eddy Woods’ A Road Map for Finding Wild Horses (Audreys)

6/2: Tara Boothby’s Love and Love’s Energy signing (Audreys)

6/6: Dale Leckie’s Wildlife, Landscapes and Geology launch (Audreys)

6/8: Ryan McLeod’s Both Sides of the Blade signing (Audreys)

6/9: Thalita Dol’s Baby Can launch (Audrey’s)

6/13: Bill Waiser, Jennie Hansen’s Cheated discussion (Audreys)

6/14: George S. Takach’s Cold War 2.0 talk (Audreys)

6/20: Premee Mohamed’s We SPeak Through the Mountain launch (Audreys)

Advertisement 5

Article content

6/22: Ron Morris’ Happiness: The 40% Solution signing (Audreys)

6/23: Andrea Troughton’s Choose Your Discomfort signing (Audreys)

6/25: Marjane Satrapi’s Persepolis book club (Audreys)

COMEDY

5/30-6/1: Isiah Kelly (Comic Strip)

5/30-6/1: Tim Kubasec (Comedy Factory)

5/31: Rob Schneider (River Cree)

5/31-6/1: Isiah Kelly (Comic Strip)

5/31-6/1: Kathleen McGee (Yuk Yuk’s)

6/2: Ian Bagg (Comic Strip)

6/6: Simon King (Dive Bar)

6/6-9: Eric Fretty (Comic Strip)

6/7-8: Scott Dumas (Yuk Yuk’s)

6/7-8: Simon Glassman (Comedy Factory)

6/13-14: Godfrey (Comic Strip)

6/14-15: Danny Martinello (Yuk Yuk’s)

6/14-15: Leif Skyving (Comedy Factory)

6/20-22: Sahib Singh (Comic Strip)

6/21-22: David Dempsey (Yuk Yuk’s)

6/27-30: Steve Furey (Comic Strip)

6/28-29: Ola Dada (Yuk Yuk’s)

7/2: Josh Johnson (Comic Strip)

7/3: Dan Hendricken, Bobby Warrener, Brad Semotiuk (Grindstone)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/4: Bonnie McFarlane, Coutney Gilmour, Jules Ballufi, Melanie Darling (Grindstone)

7/4: Dave Merheje, Sean Lecomber, Kamal Alaeddine (Grindstone)

Advertisement 6

Article content

7/4-7: Jessie Jetski (Comic Strip)

7/5: Debra DiGiovanni, Eric Andrews, Courtney Gilmour, Noah Brodeur (Grindstone)

7/5: Wayne Jones, Kris Siddiqi, Cam Wyllie (Grindstone)

7/5: Abbas Wahab, Eric Andrews, Nick McQuick, Jules Ballufi (Grindstone)

7/6: Debra DiGiovanni, Abbas Wahab, Bita Joudaki, Jim Kerr (Grindstone)

7/6: Bruce McCulloch’s Tales of Bravery & Stupidity (Grindstone)

7/6: Chris Wilson, Clare McConnell, Wayne Jones, Kris Siddiqi (Grindstone)

7/7: Clare Belford, Bita Joudaki, Kamal Aladeen, Noah Brodeur (Grindstone)

7/7: The Love On Kathleen McGee Fundraiser: Bruce McCulloch, Debra DiGiovanni (Grindstone)

7/14: Bret Kreischer, Whitney Cummings, Steph Tolev (Kinsmen Park)

9/26: Gabriel “Fluffy” Iglesias (Rogers)

10/17: This Is That (Festival Place)

10/19: Sebastian Maniscalco (Rogers)

10/25: Gary Gulman (Myer Horwitz)

11/19: Maxim Galkin (River Cree)

EXHIBITS

6/9: Dragons in the Park (Louise McKinney)

7/13-14: Monster Jam (Rogers)

Thru 7/28: Angkor: The Lost Empire of Cambodia (RAM)

Thru 9/9: Dinosaurs: The Exhibition (TWOSE)

Advertisement 7

Article content

10/2-5: Canadian Finals Rodeo (Rogers)

11/6-9: Farmfair International (Expo Centre)

FESTIVALS

5/30-6/2: International Children’s Festival of the Arts (St. Albert Place)

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

Thru 5/30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

5/31: Disco in the Park: Natasha Kitty Katt, Pineo + Loeb, Waajeed (Grindstone)

5/31-6/2: Edmonton Drag Festival (Churchill Square)

6/1: Pride Street Festival (Grindstone)

6/1-2: Collider Festival (Citadel)

Thru 6/2: Downtown Spark (various)

6/6-15: Now Hear This Festival (City Hall, Muttart Hall, Mile Zero)

6/7: Folx Fest (SSUC)

6/8: Jasper Place Arts Festival (Butler Memorial Park)

6/8-9: Heart of the City Music and Arts Festival (Giovanni Caboto Park)

6/8-7/1: Dragon Festival (Louise McKinney, Chinatown)

6/19-23: Sled Island (Calgary)

6/19: Summer Solstice Music Festival (Trinity Lutheran)

6/20-23: Alberta Circus Arts Festival (La Cité)

6/20-23: Summer Solstice Festival (Trinity Lutheran)

6/21-22: Beaumont Music Festival (Four Seasons Park)

6/21-23: North Country Fair (The Land near Driftpile)

Advertisement 8

Article content

6/22: BOMFEST (Fanpark)

6/25-30: Edmonton International Jazz Fest (various)

6/27-7/1: The Works Art & Design Festival (various)

6/29: Peace & Unity Festival (Westridge Wolf Willow Community Centre)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/5-14: Edmonton International Street Performers Festival (Churchill Square)

7/12-14: Great Outdoor Comedy Festival: Shane Gillis, Kevin Hart (Kinsmen Park)

7/12-14: Whyte Avenue Art Walk (Whyte)

7/15-28: The Magpie Collective: A Dance Festival (MZD)

7/18-28: Taste of Edmonton (Churchill Square)

7/19-28: KDays (Edmonton Exhibition Grounds)

7/19-20,26-27: Jubefest (Jube)

7/20-21: Edmonton Reggae Festival: Destra (Victoria Park)

8/1-4: Big Valley Jamboree: Cody Johnson, Lainey Wilson, Keith Urban (Camrose)

8/2-4: Blues on Whyte’s 40th Anniversary Bash (Commercial)

8/3-5: Edmonton Heritage Festival (Borden Park)

8/8-11: Edmonton Folk Music Festival: Robert Plant/Alison Krauss, Rhiannon Giddens (Gallagher Park)

8/9-11: Cariwest (Churchill Square)

8/10-11: Punk in Drublic Craft Beer and Music Festival w/ NOFX (Ice District)

Advertisement 9

Article content

8/15-25: Edmonton International Fringe Theatre Festival (Old Strathcona)

8/16-18: Edmonton Blues Festival (Northlands)

8/17-18: Alberta International Airshow (Villeneuve Airport)

8/17-24: Pride Festival (various, Churchill)

9/6-8: Purple City Music Fest (various)

9/13-14: Dead Ends Live (Chateau Lacombe)

9/13-15: Kaleido Family Arts Festival (Alberta Avenue)

9/20-22: Edmonton Comic & Entertainment Expo (Expo Centre)

9/26-10/5: Edmonton International Film Festival (various)

10/16-20: NorthwestFEARFest (Metro)

10/20: Edmonton Underground Film Festival (Aviary)

2025

1/29-2/1: Flying Canoë Volant (French Quarter)

2/7-17: Silver Skate Festival (Laurier Park)

FILM

Thru 5/30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

5/31: Rocky Horror Picture Show (Metro)

6/14: Maker of Monsters: The Extraordinary Life of Beau Dick (AGA)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

MUSIC

5/30: Marco Claveria Trio (Churchill Square)

5/30: Kappella Kyrie Slavic Chamber Choir album release (St. Josaphat)

5/30: Lucy First (Dive Bar)

Advertisement 10

Article content

5/30: Ways in Waves, Victrix, Carl Glacier (Aviary)

5/31: Archspire (Midway)

5/31: Bealby Point, The Nightstand, Darlin’, Stella Johnson (Dive Bar)

5/31: Des Arcs, Counterfeit Jeans, Wax Duplex (Blakbar)

5/31: DJ Shafi (Churchill Square)

5/31: Dylan Ella, Pearly Moon, Tamarck Cunningham, Clement Hughes (Co*Lab)

5/31: Brendan McGrath (Yardbird)

5/31: Mellow the Lion, Chic Chameleon Double (Aviary)

5/31: Byron Messia (Union)

5/31: Natasha Kitty Katt, Waajeed, Pineo & Loeb (Grindstone)

5/31: The Steadies (Commercial)

5/31: The Threads, Section 8 (Soho)

5/31-6/1: ESO Robbins Pops: From Broadway to Hollywood (Winspear)

6/1: Ivan Boudreau; Audrey Ochoa (Blue Chair)

6/1: K4TGR4M (Black Dog)

6/1: Roll the Bones, Thomas Thomas, Lily Monaghan (Buckingham)

6/1: Tempo: A symphony of EDM (Midway)

6/1: Transmission Dance Party: DJ Blue Jay and Eddie LunchPail (9910)

6/1: Up and Over Trio, Jim Head (Yardbird)

6/1: Jenny Woo, Eddie Gazel, Pagans of Northumberland, Chairman (Aviary)

6/2: Dana Anderson (Yardbird)

6/2: Jeremy Doody (Blue Chair)

6/2: Daniel O’Donnell (River Cree)

Advertisement 11

Article content

6/2: Spencer Jo, VISSIA, Ghostly Hounds (Aviary)

6/2: Mahler’s Resurrection Symphony (Winspear)

6/4: Samuel Heintzman: Tuesday Jam (Yardbird)

6/4: Little Big (Union)

6/4: Queen: It’s a Kinda Magic (Winspear)

6/5: B.A. Johnston, Stem Champ Big Evil Rat (Buckingham)

6/6: City Hall Players (City Hall Atrium)

6/6: Monatik (Union)

6/6: Lionel Rault, Stewart MacDougall (Blue Chair)

6/6: Sammy Volkov & Dana Wylie album release (Aviary)

6/7: ACRUZINN, Gonzallo, Zaiter (Aviary)

6/7: Advance Base, FKA Casiotone for the Painfully Alone (Soho)

6/7: Another Joe, The Morons, Upside Down Man, Golden Loadies (Blakbar)

6/7: Flying Crawdads (Blue Chair)

6/7: Grave Infestation, Feeding, Dripfeeder, False Body (Temple)

6/7: Gutter King, Ill Defined, Wayfinder (Buckingham)

6/7: The Slackers, Jory Kinjo, The Relays (Starlite)

6/7: Nathaniel Sutton, Luciane Cardassi (Muttart Hall)

6/7-8: ESO’s James Horner: A Voyage of Immersive Film (Winspear)

6/8: Charlie Austin; Misery Mountain Boys (Blue Chair)

6/8: Johnny Drille (Midway)

6/8: Fruit Loop Pride 2024 Dance Party (Starlite)

Advertisement 12

Article content

6/8: Hungry Hollow (Black Dog)

6/8: KC Jones, Brett Barrow, The Grambo Brothers, Kidd Country (Cook County)

6/8: Le Fuzz (Yardbird)

6/8: Sol Viator, Sir Kadian, XiME (Mile Zero)

6/8: Taking Back Sunday, Citizen (Union)

6/9: Brett Hansen (Blue Chair)

6/9: illScarlett, Darryl Saves Lives, Mint Club (Buckingham)

6/9: Pro Coro Canada: Light Always Returns Light (Westbury)

6/9: Sam Singer, Sam the Living, Smokey (Aviary)

6/10: Chest Fever: Celebrating 55 Years of The Band (Aviary)

6/11: Jim Head: Tuesday Jam (Yardbird)

6/11: Lucky Keith, No Idea, The Nightstand (Aviary)

6/12: Jim Findlay and Friends (Blue Chair)

6/12: Fivio Foreign (Union)

6/12: Derina Harvey Band (Maclab)

6/12: SOUR, Waffelhouse, Untapped: A Gay Ol’ Time (Aviary)

6/12: The Teskey Brothers (Midway)

6/13: Turismo, Escape Goat, The Usual Suspects (Aviary)

6/13-15: ESO’s Marvellous Melodies: Dvořák’s Cello Concerto (Winspear)

6/14: Lloyd Banks, Peter Jackson (Union)

6/14: Edmonton Saxophone Quartet, Roger Admiral (Muttart Hall)

6/14: Lee Holmes and the B.C. Boys (Blue Chair)

6/14: Home Front, Puffer, Puppet Wipes, Brass Lip (Starlite)

Advertisement 13

Article content

6/14: I’m a Soulman Blues Brothers Tribute (Arden)

6/14: Parkland Music Project (Yardbird)

6/15: Arcana Kings, The Give Em Hell Boys (Soho)

6/15: Johnny Bordeaux, Wayne DeFehr, D.N.E., Paula Kirman, Will Northlich-Redmond (Collins Gallery)

6/15: DJ Noodle Soup + Jia Jia Yong, Mustafa Rafiq, Jacob Audrey Taves, Shawn Pinchbeck (Mile Zero)

6/15: Free Throw, Slow Joy (Buckingham)

6/16: Gratuitous, Mad John, Shaela, The Issue: 2014 Bands as Bands (Aviary)

6/15: Jake Ian (Black Dog)

6/15: The JAH Project; Blind Dog Blues (Blue Chair)

6/15: Raygun Cowboys, The Anti-Queens (Starlite)

6/15: Skillet, Adelitas Way (Midway)

6/16: Authority Zero, The Corps (Buckingham)

6/16: Dad Religion, Western Death Ballads, The Uninvited Guests (Soho)

6/16: Father’s Day: Doug Hoyer, Aaron Parker, Stacy Lloyd Brown (Aviary)

6/16: Terry McDade (Blue Chair)

6/16: Musical Mornings (Winspear)

6/17: A Night of Cris Derksen Works with Strings (Maclab Centre)

6/18: Ellen Doty album release (CKUA)

6/18: Eliza Niemi, Lovely, Kyla Marlena, M. Novotny (Aviary)

6/18: Jacob Tanner: Tuesday Jam (Yardbird)

Advertisement 14

Article content

6/19: Edmonton Chamber Music Society: An Evening of Music for Strings (Yardbird)

6/19: Still Depths, BOOSH, The Canadian Dispatch, Bad Ham (Aviary)

6/20: Blackjack Billy (Cook County)

6/20: Lonnie Glass: Big Train (Blue Chair)

6/20: Ellie Heath album release, Waffelhouse, DJ Kena Leon (Roxy)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 15

Article content

6/20: Snoop Dogg (Rogers)

6/21: Clint Black (Winspear)

6/21: Don Berner Big Band Meets the Rhythm Gunners Big Band (Triffo)

6/21: Dead City Casuals, Misfortune Tellers, King Theory (Buckingham)

6/21: DTG/Lil Windex, Kryple (Starlite)

6/21: Andrea Graham Quartet (Blue Chair)

6/22: Jamie Philp; Denali: Summit for Sarotonin (Blue Chair)

6/22: RE-FORM, Mom Weed, FOOLS (Aviary)

6/22: Joseph Tennant (Black Dog)

6/22: Armin Van Buuren, Jauz, Imanbek, Luttrell, David Stone (Fanpark)

6/23: Lyra Brown (Aviary)

6/23: Abra Cadabra (Winspear)

6/23: Jim Findlay (Blue Chair)

6/25: Louise Dawson: Tuesday Jam (Yardbird)

6/25: Carla Jayne, Eric Yaremko (Aviary)

6/25: Ulysses Ownes Jr’s Generation Y, Up and Over Trio (Triffo)

6/26: Brenan Brothers (Yardbird)

6/26: Anthony Fung (Yardbird)

6/26: Corey Henry, New Standards House Trio (Starlite)

6/26: Mouraine (Temple)

6/26: Northlane, Invent Animate, Thornhill, Windwalker (Union)

6/26: P.J. Perry Quartet (Blue Chair)

6/27: Bellbird (Yardbird)

6/27: Cam Neufeld presents The Family Band (Blue Chair)

6/27: Sean Croal Quartet (Yardbird)

Advertisement 16

Article content

6/27: Veronica Swift (Triffo)

6/27: 2 Shadows, Accidents Happen, Repugnant Scum, Powerlöad (Dive Bar)

6/28: Lakecia Benjamin, Montuno West ft. Toto Barriel (Starlite)

6/28: Cage the Elephant (Rogers)

6/28: Jacob Do Quartet (Yardbird)

6/28: Inquisitive (Union)

6/28: Lorraine Klaasen (Yardbird)

6/28: K-Riz (Temple)

6/28: Ben Sures (Blue Chair)

6/29: Avataar, Moneka Arabic Jazz (Starlite)

6/29: Gordon Lightfoot Tribute (Blue Chair)

6/29: Mikayla Bortscher (Black Dog)

6/29: Pasquale Grasso (Yardbird)

6/29: The Melisizwe Brothers (Winspear)

6/29: Running Running (Temple)

6/30: Will Cramer (Blue Chair)

6/30: Edmonton Jazz Orchestra and Edmonton Symphony Orchestra (Winspear)

6/30: Norbert Káel Jazzical Trio (Yardbird)

7/1: Dayglow Abortions, Dr. Know, Bogue Brigade, Fully Crazed (Starlite)

7/6: Belfountain (Blue Chair)

7/6: Eternal Youth (Black Dog)

7/6: Gowan (River Cree)

7/6: The Lazys (Starlite)

7/6: The Michael Jackson HIStory Show (Arden)

7/6: Monatik (Union)

7/6: Wheeler Walker Jr. (Midway)

7/8: Shakey Graves (Midway)

7/9: PartyNextDoor (Midway)

Advertisement 17

Article content

7/10: The Grogans, Carolyn Mark (Soho)

7/10-11: Orville Peck (Midway)

7/12: Chico & Qatoshi, Skylerr, 100lystia (Union)

7/12: Wendy MacNeil (Blue Chair)

7/12: Cameron Whitcomb (Starlite)

7/13: The Lucky Ones (Black Dog)

7/16: Pallbearer, The Keening, Inter Arma (Starlite)

7/17: Fallujah, Persefone, Dawn of Ouroboros (Starlite)

7/18: Teenage Bottle Rocket, Garrett Dale!, Lushclot (Starlite)

7/18-27: Court Jester Dueling Pianos (Churchill Square)

7/19: Celeigh Cardinal (Jube)

7/19: Amanda Marshall (KDays)

7/20: Blackjack Billy (Cook County)

7/20: Martin Kerr (Jube)

7/20: Northern Recovery (Blue Chair)

7/20: Erin Ross (Black Dog)

7/20: Theory of a Deadman (KDays)

7/21: K’Naan (KDays)

7/22: Metric (KDays)

7/23: Down with Webster (KDays)

7/24: Simple Plan (KDays)

7/25: Death from Above 1979 (KDays)

7/26: BrassTactics (Jube)

7/26: Classified (Churchill Square)

7/26: Ja Rule (KDays)

7/27: AV & the Inner City (Jube)

7/27: Glass Tiger (Churchill Square)

7/27: High Valley (KDays)

7/27: Lori Reid (Black Dog)

7/28: Ludacris (KDays)

8/1: Billy Idol (Rogers)

Advertisement 18

Article content

8/3: Pearly Moon, Blume (Black Dog)

8/8: T.I. (River Cree)

8/15: Karan Aujla (Rogers)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 19

Article content

8/15: Nazareth (River Cree)

8/16: Steve Earle (River Cree)

8/17: Smokey Johnson (Mossy Trails)

8/17: Tony Kaye Trio (Black Dog)

8/17: Flatland Cavalry (Midway)

8/18: Sons of the East (Starlite)

8/21: Jack Botts (Starlite)

8/21,23: ESO’s Symphony Under the Sky: Mozart, Haydn & Rossini (Snow Valley)

8/22,24: ESO’s Symphony Under the Sky: Love & Romance (Snow Valley)

8/23,25: Metallica (Commonwealth)

8/24: Hozier (Rogers)

8/24: Tsunami Brothers (Black Dog)

8/27: K.Flay (Midway)

8/31: KALEO (EEC)

8/31: OPM ’90s Rewind (Union)

8/31: P!nk, Sheryl Crow, The Script, KidCitUp (Commonwealth)

9/2: Kings of Leon (Rogers)

9/6: Abbamania, Night Fever (River Cree)

9/6: Frank Turner & the Sleeping Souls (Midway)

9/7: Cory Danyluk (Black Dog)

9/7: Marcus King (Midway)

9/8: Relive the Music ’50s & ’60s Show (Arden)

9/12: Extreme, Living Colour (River Cree)

9/12: Switchfoot (Midway)

9/13: The Almoost Brothers, The McGowan Family Band (Chateau Lacombe)

9/13: Bryan Martin (Midway)

9/14: Canadian Country Music Awards: Thomas Rhett, Mackenzie Porter (Rogers)

9/14: Furthermore, The Almighty Turtlenecks (Chateau Lacombe)

Advertisement 20

Article content

9/14: Tiff Hall (Black Dog)

9/16: Avril Lavigne (Rogers)

9/18: A Boogie Wit Da Hoodie (Rogers)

9/18: Tokyo Police Club: The Final Tour (Midway)

9/20: Explosions in the Sky (Midway)

9/20: The Paperboys (St. Basil’s)

9/20: Andy Schauf (Myer Horowitz)

9/21: T. Buckley, John Wort Hannam: The Woodshed (Parkview)

9/21: Sam Hunt (Rogers)

9/21: Testament, Kreator (River Cree)

9/21-22: Social Distortion, The Bell Rays (Midway)

9/27: The Alan Jackson Experience (Cook County)

9/28: The Dice Cubes (Black Dog)

9/29: Childish Gambino, Willow (Rogers)

10/4: Lynne Hanson (St. Basil’s)

10/4: Michael Marcagi (Midway)

10/4: Laura Ramoso (Horowitz)

10/4-5: Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 3 (Winspear)

10/4: Beau Wheeler, Ken Stead (Parkview)

10/5: The Fab Four (River Cree)

10/5: Ruby Waters (Midway)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 21

Article content

10/10: Nick Carter (River Cree)

10/11: NEEDTOBREATHE (Jube)

10/11,12: Let’s Misbehave: The Songs of Cole Porter (Winspear)

10/17: ESO New Music: Ecstasy — Featuring Sara Slean (Winspear)

10/18: Jordan Davis (Rogers)

10/18: Alexis Norman, The Mbira Renaissance Band (St. Basil’s)

10/19: Misery Signals farewell tour (Union)

10/19: Rum Ragged (Parkview)

10/20: Evanescence, Halestorm (Rogers)

10/25: ESO Pairings: Brahms & Bourbon (Winspear)

10/26: Tchaikovsky, Brahms & Violin (Winspear)

10/27: Tchaikovsky, Schumann & Cello (Winspear)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

11/1: ABBA Revisited (Arden)

11/1: Arkells, Poolside (Rogers)

11/1: Aleksi Campagne (St. Basil’s)

11/1: The Dead South (EEC)

11/2: Grace Petrie (Parkview)

11/6: Corb Lund Acoustic Trio (Arden)

11/7: The Jim Cuddy Band (Winspear)

11/8: Fauré’s Requiem w/ Richard Eaton Singers (Winspear)

11/15: Good Lovelies (St. Basil’s)

11/15-16: She’s Got Soul: Legendary R&B Hits w/ Capathia Jenkins (Winspear)

11/16: Sarah McLachlan (Rogers)

11/16: Tenille Townes (Jube)

Advertisement 22

Article content

11/17: Something’s Fishy with the ESO (Winspear)

11/17-18: Zach Bryan (Rogers)

11/18: Garneau String Quartet: Two ‘Wolfs’ Among Friends (Muttart Hall)

11/19: Bruce Springsteen and the E Street Band (Rogers)

11/22-23: Lightly Classical: Affairs of the Heart feat. Juliette Kang (Winspear)

11/23: 3 Inches of Blood (Midway)

11/28: ESO Classics: The Nutcracker & Mozart (Winspear)

11/29: Heart, BTO feat. Randy Bachman (Rogers)

11/30: Scott Nolan, Joe Nolan, Scott Cook with Pamela Mae: Ramblers Choir (Parkview)

12/6: Tribute to Bill Bourne (St. Basil’s)

12/7: Marianas Trench (Midway)

12/13-14: Handel’s Messiah (Winspear)

12/20-23: A Very Merry Pops: Celebrating Family Traditions (Winspear)

2025

1/17: Sum 41 Final World Tour (Rogers)

1/18-19: ESO Classics: Mozart & Sibelius (Winspear)

1/24-25: Saddles of the Silver Screen: The Great Westerns (Winspear)

1/25: Big Little Lions (Parkview)

1/26: Presto, Mambo! with Platypus Theatre (Winspear)

1/31: ESO New Music: Dinuk Wijeratne’s Fantasy (Winspear)

1/31: Major Love (St. Basil’s)

2/6: Schubert Strauss & Saint-Saëns (Winspear)

Advertisement 23

Article content

2/7: ESO Pairings: Piano & Prosecco (Winspear)

2/8: Catherine McLellan (Parkview)

2/14: Old Man Luedecke (St. Basil’s)

2/21-22: Mozart, Mendelsson & Bruch (Winspear)

2/22: Celtara (Parkview)

2/22: Mother Mother, Cavetown, Cannons (Rogers)

2/28-3/1: High Drama: Epic Choral Hits from Broadway & Hollywood (Winspear)

3/7: Sue Foley (St. Basil’s)

3/8: Women of Folkways (Parkview)

3/14: ESO Pairings: Trumpet & Tequila (Winspear)

3/15: ESO Classics: Brahms & Trumpet (Winspear)

3/21: Cassie and Maggie (St. Basil’s)

3/21: ESO New Music: Celebration: The Music of John Estacio (Winspear)

3/22: Growing Roots: Folk Music from Around the World (Winspear)

3/22: Martin Kerr (Parkview)

3/27,29-30: Ravel & Gershwin: Classical Meets Jazz (Winspear)

4/4: Ndidi Onukwulu (St. Basil’s)

4/4-5: Pops on Parade (Winspear)

4/5: Coig (Parkview)

4/11: Rum Ragged (St. Basil’s)

4/11-12: ESO Classics: Organ & Orchestra (Winspear)

4/24: ESO Classics: Beethoven, Liszt & Piano (Winspear)

4/26-27: ESO Classics: Beethoven’s Eroica Symphony (WInspear)

5/2: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 1 (Winspear)

Advertisement 24

Article content

5/3: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 2 (Winspear)

5/3: Martyn Joseph (Parkview)

5/8: ESO Classics: Vivaldi, Rodrigo & The Moldau (Winspear)

5/9: ESO Pairings: Guitar & Gin (Winspear)

5/25: Symphonic Buzz: The History of Music (Winspear)

5/30-6/1: ESO Classics: Tchaikovsky’s Piano Concerto No. 1 (Winspear)

6/6-7: Totally 80s: Rad Retro Favourites (Winspear)

THEATRE/DANCE

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

5/30-6/16: The Ocultist’s Holiday by Stewart Lemoine (Varscona)

5/31-6/2: Agatha Christie’s The Mousetrap (Spirit of Hope)

Thru 6/1: Wagner’s Das Rheingold (Maclab)

Thru 6/2: Dead Letter (Gateway Theatre)

6/8: Dragon Festival Parade (97 Street Chinatown)

6/8: TEDx Women: Harmony in Growth (Yardbird)

6/14: The Comic Strippers (Myer Horowitz)

6/16: Michael Flatley’s Lord of the Dance (River Cree)

Thru 6/16: Grease (Mayfield)

6/25-7/28: On Golden Pond (Mayfield)

7/6-8/4: The Play That Goes Wrong (Shoctor)

7/10-20: Vanya and Sonia and Masha and Spike (Walterdale)

7/13: Sekou: The Chosen One (Arden)

9/6: WWE Friday Night SmackDown (Rogers)

Advertisement 25

Article content

9/21-10/13: A Streetcar Named Desire (Shoctor)

9/27-29: Come from Away (Jube)

10/4-5: Shumka’s UKRAINKA: The Four Faces of Lesya Ukrainka (Jube)

10/17-27: Bear Grease (Maclab)

10/18-19: Ballet Edmonton: In the Wake (Triffo)

10/30-11/3: Glory (Tim Ryan)

11/2-3: The Price Is Right (River Cree)

11/2-24: The Ballad of Johnny and June (Shoctor)

11/7: Two Battles of Francis Pegahmagabow (Varscona)

11/19-24: The Book of Mormon (Jube)

11/23-12/24: A Christmas Carol (Maclab)

11/27-12/3: Heathers, The Musical (Triffo)

2025

1/11-2/2: Goblin: Macbeth (Rice)

1/14-19: Beetlejuice (Jube)

1/23-2/9: Bea (Varscona)

2/1-3/2: Disney’s Frozen The Broadway Musical (Shoctor)

2/12-17: Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 (Tim Ryan)

2/14-15: Ballet Edmonton: Escape (Triffo)

2/22-3/23: A Midsummer Night’s Dream: The ’70s Musical (Maclab)

3/11-16: Tina (Jube)

3/20-4/7: After Mourning — Before van Gogh (Varscona)

3/22-4/13: Heist (Shoctor)

3/26-30: The Prom (Triffo)

5/1-18: Where You Are (Varscona)

5/2-3: Ballet Edmonton: Precipice (Triffo)

5/3-25: The Twilight Zone (Shoctor)

6/20-22: Riverdance 30 — The New Generation (Jube)

7/9-27: Disney’s The Lion King (Jube)

The List is published every Thursday. If you have events you’d like amplified, or have any corrections or updates, please email [email protected].

Article content