The List: Now Hear This Festival exploring the edges of sonic art and music through June 15

Article content

Reviews and recommendations are unbiased and products are independently selected. Postmedia may earn an affiliate commission from purchases made through links on this page.

New Music Edmonton’s annual event celebrating sonic innovation, Now Hear This Festival kicks off Thursday, running this weekend and next.

A swirl of world-premiere classical compositions, free improvisation, quadraphonic audio-visual soundscapes, performance art and much more, the first event happens at noon Thursday in the City Hall Atrium.

Advertisement 2

Article content

For the fest’s free opening concert, an ensemble of 15 roving saxophones, brass and woodwinds with live electronics and a visual art installation will coalesce as Will Northlich-Redmond’s dreamy piece, Temple of Electyone.

Next up on the menu is a double bill of live electronics by multi-instrumentalist Nathaniel Sutton and Brazilian-Canadian artist Lucianne Cardassi, also playing solo piano, at MacEwan University’s Muttart Hall (10050 MacDonald Dr.), 7 p.m. Friday.

This and all subsequent shows are $25, or $20 for members, students and Elders, each show running at 7 p.m.

Saturday’s triple bill at Mile Zero Dance Space (9931 78 Ave.) is free improvisation trio Sol Viator, soundscapes by Sir Kadian (Mika Haykowsky) and Laughter Lily (Shayda Yazdanmehr), and selections from Mari Alice Conrad’s Six Arctic Experiments by experimental ensemble XiME. There’s a cash bar here, ps.

Next Friday, hopping back to Muttart Hall, we find a double bill of Edmonton Saxophone Quartet and U of A piano teacher Roger Admiral, performer of compositions from the 17th century to the present.

Advertisement 3

Article content

Now Hear This wraps with an exciting quadruple bill next Saturday: DJ Noodle Soup and Jia Jia Yong doing live electro and guqin; Mustafa Rafiq singing and playing guitar; Jacob Audrey Taves with more live electronics and video; and Shawn Pinchbeck’s live electroacoustics, as well as his own live video work. Again, cash bar, bring your goth toonies.

You can find tickets for these individual shows at newmusicedmonton.ca, where you can also grab an all-access festival pass for $60/$70 on the parameters listed above.

See you there!

Recommended from Editorial

ART

6/8-7/6: Christina Battle, Lara Felsing: Listening to the Land (FAB)

6/8-7/20: Blessed are the Di-Identifiers (Latitude 53)

Thru 6/8: David T. Alexander, Matt Bahen, Peter von Tiesenhausen: The Land (Peter Robertson)

Thru 6/8: Susan Fothergill, Judith Geher, Dana Holst: Into the Night (dhARTworld)

Thru 6/8: Caitlin Thompson: PANORAMADA (Harcourt)

Article content

Advertisement 4

Article content

Thru 6/8: Krissya Iraheta: All Guts No Glory (Harcourt)

Thru 6/15: Minutiae (Alberta Craft Gallery)

Thru 6/22: Echoes of Thunder: Unveiling the Mythical Chinese Dragon (U of A Museums)

6/29-7/16: Carla Lam: Lost And Found (Trinity)

Thru 6/29: Behind the Art of Shumka’s UKRAINKA (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

Thru 6/29: The Wild Side: Polar Prairie Pacific (Musée Héritage Museum)

Laurel Westland Metro
Laurel Westland’s sweet FALCONET show is up at Metro Gallery through June. Photo by supplied photo /Laurel Westland

Thru 6/30: Laurel Westland: FALCONET (Metro Gallery)

7/11-8/10: Elke Blodgett: Fire in Her Hands (Art Gallery St. Albert)

Thru 7/6: April Dean, Taiessa: In Violet Light (Art Gallery St. Albert)

Thru 7/13: Jessie Ray Short: By Whose Order and Direction (Ociciwan)

Thru 7/20: Jake Kimble: Good Grief (Art Gallery St. Albert)

Thru 7/20: AJA Louden: Prairie Star Deck (Alberta Craft Gallery)

Thru 8/4: Dwayne Martineau: Boreal Fortress (AGA)

8/15-9/15: Edmonton Mural Festival (city wide)

Thru 8/23: Amanda Dunsmore: AGREEMENT (Mitchell)

Thru 9/29: Here & Now (RAM)

Thru 12/31: Damian Moppett: Untitled Abstract Object in Space (AGA)

BOOKS

6/6: Dale Leckie’s Wildlife, Landscapes and Geology launch (Audreys)

Advertisement 5

Article content

6/8: Ryan McLeod’s Both Sides of the Blade signing (Audreys)

6/9: Thalita Dol’s Baby Can launch (Audrey’s)

6/13: Bill Waiser, Jennie Hansen’s Cheated discussion (Audreys)

6/14: George S. Takach’s Cold War 2.0 talk (Audreys)

6/20: Premee Mohamed’s We SPeak Through the Mountain launch (Audreys)

6/22: Ron Morris’ Happiness: The 40% Solution signing (Audreys)

6/23: Andrea Troughton’s Choose Your Discomfort signing (Audreys)

6/25: Marjane Satrapi’s Persepolis book club (Audreys)

COMEDY

6/6: Simon King (Dive Bar)

6/6-9: Eric Fretty (Comic Strip)

6/7-8: Scott Dumas (Yuk Yuk’s)

6/7-8: Simon Glassman (Comedy Factory)

6/11: Derek Edwards (Arden)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 6

Article content

6/13-14: Godfrey (Comic Strip)

6/14-15: Danny Martinello (Yuk Yuk’s)

6/14-15: Leif Skyving (Comedy Factory)

6/20-22: Sahib Singh (Comic Strip)

6/21-22: David Dempsey (Yuk Yuk’s)

6/27-30: Steve Furey (Comic Strip)

6/28-29: Ola Dada (Yuk Yuk’s)

7/2: Josh Johnson (Comic Strip)

7/3: Dan Hendricken, Bobby Warrener, Brad Semotiuk (Grindstone)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/4: Bonnie McFarlane, Coutney Gilmour, Jules Ballufi, Melanie Darling (Grindstone)

7/4: Dave Merheje, Sean Lecomber, Kamal Alaeddine (Grindstone)

7/4-7: Jessie Jetski (Comic Strip)

7/5: Debra DiGiovanni, Eric Andrews, Courtney Gilmour, Noah Brodeur (Grindstone)

7/5: Wayne Jones, Kris Siddiqi, Cam Wyllie (Grindstone)

7/5: Abbas Wahab, Eric Andrews, Nick McQuick, Jules Ballufi (Grindstone)

7/6: Debra DiGiovanni, Abbas Wahab, Bita Joudaki, Jim Kerr (Grindstone)

7/6: Bruce McCulloch’s Tales of Bravery & Stupidity (Grindstone)

7/6: Chris Wilson, Clare McConnell, Wayne Jones, Kris Siddiqi (Grindstone)

7/7: Clare Belford, Bita Joudaki, Kamal Aladeen, Noah Brodeur (Grindstone)

Advertisement 7

Article content

7/7: The Love On Kathleen McGee Fundraiser: Bruce McCulloch, Debra DiGiovanni (Grindstone)

7/14: Bret Kreischer, Whitney Cummings, Steph Tolev (Kinsmen Park)

9/26: Gabriel “Fluffy” Iglesias (Rogers)

10/17: This Is That (Festival Place)

10/19: Sebastian Maniscalco (Rogers)

10/25: Gary Gulman (Myer Horwitz)

11/19: Maxim Galkin (River Cree)

EXHIBITS

6/9: Dragons in the Park (Louise McKinney)

7/13-14: Monster Jam (Rogers)

Thru 7/28: Angkor: The Lost Empire of Cambodia (RAM)

Thru 9/9: Dinosaurs: The Exhibition (TWOSE)

10/2-5: Canadian Finals Rodeo (Rogers)

11/6-9: Farmfair International (Expo Centre)

Related

FESTIVALS

6/6-15: Now Hear This Festival (City Hall, Muttart Hall, Mile Zero)

6/7: Folx Fest (SSUC)

6/8: Jasper Place Arts Festival (Butler Memorial Park)

6/8-9: Heart of the City Music and Arts Festival (Giovanni Caboto Park)

6/8-7/1: Dragon Festival (Louise McKinney, Chinatown)

Advertisement 8

Article content

Thru 6/9: Nextfest (Roxy, 124 Street)

6/19-23: Sled Island (Calgary)

6/19: Summer Solstice Music Festival (Trinity Lutheran)

6/20-23: Alberta Circus Arts Festival (La Cité)

6/20-23: Summer Solstice Festival (Trinity Lutheran)

6/21-22: Beaumont Music Festival: Headstones, Beaches (Four Seasons Park)

6/21-23: North Country Fair (The Land near Driftpile)

6/22: BOMFEST (Fanpark)

6/25-30: Edmonton International Jazz Fest (various)

6/27-7/1: The Works Art & Design Festival (various)

6/29: Peace & Unity Festival (Westridge Wolf Willow Community Centre)

7/3-7: Grindstone Comedy Festival (various)

7/5-14: Edmonton International Street Performers Festival (Churchill Square)

7/12-14: Great Outdoor Comedy Festival: Shane Gillis, Kevin Hart (Kinsmen Park)

7/12-14: Whyte Avenue Art Walk (Whyte)

7/15-28: The Magpie Collective: A Dance Festival (MZD)

7/18-28: Taste of Edmonton (Churchill Square)

7/19-28: KDays (Edmonton Exhibition Grounds)

7/19-20,26-27: Jubefest (Jube)

7/20-21: Edmonton Reggae Festival: Destra (Victoria Park)

8/1-4: Big Valley Jamboree: Cody Johnson, Lainey Wilson, Keith Urban (Camrose)

Advertisement 9

Article content

8/2-4: Blues on Whyte’s 40th Anniversary Bash (Commercial)

8/3-5: Edmonton Heritage Festival (Borden Park)

8/8-11: Edmonton Folk Music Festival: Robert Plant/Alison Krauss, Rhiannon Giddens (Gallagher Park)

8/9-11: Cariwest (Churchill Square)

8/10-11: Punk in Drublic Craft Beer and Music Festival w/ NOFX (Ice District)

8/15-25: Edmonton International Fringe Theatre Festival (Old Strathcona)

8/16-18: Edmonton Blues Festival (Northlands)

8/17-18: Alberta International Airshow (Villeneuve Airport)

8/17-24: Pride Festival (various, Churchill)

9/6-8: Purple City Music Fest (various)

9/13-14: Dead Ends Live (Chateau Lacombe)

9/13-15: Kaleido Family Arts Festival (Alberta Avenue)

9/20-22: Edmonton Comic & Entertainment Expo (Expo Centre)

9/26-10/5: Edmonton International Film Festival (various)

10/16-20: NorthwestFEARFest (Metro)

10/20: Edmonton Underground Film Festival (Aviary)

2025

1/29-2/1: Flying Canoë Volant (French Quarter)

2/7-17: Silver Skate Festival (Laurier Park)

FILM

6/7-10,12-13: I Used to Be Funny (Metro)

6/14: Maker of Monsters: The Extraordinary Life of Beau Dick (AGA)

Advertisement 10

Article content

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

Related

MUSIC

6/6: City Hall Players (City Hall Atrium)

6/6: Monatik (Union)

6/6: Lionel Rault, Stewart MacDougall (Blue Chair)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 11

Article content

6/6: Sammy Volkov & Dana Wylie album release (Aviary)

6/7: ACRUZINN, Gonzallo, Zaiter (Aviary)

6/7: Advance Base, FKA Casiotone for the Painfully Alone (Soho)

6/7: Another Joe, The Morons, Upside Down Man, Golden Loadies (Blakbar)

6/7: Flying Crawdads (Blue Chair)

6/7: Grave Infestation, Feeding, Dripfeeder, False Body (Temple)

6/7: Gutter King, Ill Defined, Wayfinder (Buckingham)

6/7: Rebecca Lappa, Terry McDade, Emma LaCroix (Muttart Conservatory)

6/7: The Slackers, Jory Kinjo, The Relays (Starlite)

6/7: Nathaniel Sutton, Luciane Cardassi (Muttart Hall)

6/7-8: ESO’s James Horner: A Voyage of Immersive Film (Winspear)

6/8: Charlie Austin; Misery Mountain Boys (Blue Chair)

6/8: Johnny Drille (Midway)

6/8: Fruit Loop Pride 2024 Dance Party (Starlite)

6/8: Hungry Hollow (Black Dog)

6/8: KC Jones, Brett Barrow, The Grambo Brothers, Kidd Country (Cook County)

6/8: Le Fuzz (Yardbird)

6/8: Sol Viator, Sir Kadian, XiME (Mile Zero)

6/8: Taking Back Sunday, Citizen (Union)

6/9: Brett Hansen (Blue Chair)

6/9: illScarlett, Darryl Saves Lives, Mint Club (Buckingham)

Advertisement 12

Article content

6/9: Pro Coro Canada: Light Always Returns Light (Westbury)

6/9: Sam Singer, Sam the Living, Smokey (Aviary)

6/10: Chest Fever: Celebrating 55 Years of The Band (Aviary)

6/10: Pop Up Choir: Musical Theatre (Churchill Square)

6/11: Jim Head: Tuesday Jam (Yardbird)

6/11: Lucky Keith, No Idea, The Nightstand (Aviary)

6/12: Jim Findlay and Friends (Blue Chair)

6/12: Fivio Foreign (Union)

6/12: Derina Harvey Band (Maclab)

6/12: SOUR, Waffelhouse, Untapped: A Gay Ol’ Time (Aviary)

6/12: The Teskey Brothers (Midway)

6/13: Turismo, Escape Goat, The Usual Suspects (Aviary)

6/13-15: ESO’s Marvellous Melodies: Dvořák’s Cello Concerto (Winspear)

6/14: Lloyd Banks, Peter Jackson (Union)

6/14: Edmonton Saxophone Quartet, Roger Admiral (Muttart Hall)

6/14: Lee Holmes and the B.C. Boys (Blue Chair)

6/14: Home Front, Puffer, Puppet Wipes, Brass Lip (Starlite)

6/14: I’m a Soulman Blues Brothers Tribute (Arden)

6/14: Parkland Music Project (Yardbird)

6/15: Arcana Kings, The Give Em Hell Boys (Soho)

6/15: Johnny Bordeaux, Wayne DeFehr, D.N.E., Paula Kirman, Will Northlich-Redmond (Collins Gallery)

Advertisement 13

Article content

6/15: DJ Noodle Soup + Jia Jia Yong, Mustafa Rafiq, Jacob Audrey Taves, Shawn Pinchbeck (Mile Zero)

6/15: Free Throw, Slow Joy (Buckingham)

6/16: Gratuitous, Mad John, Shaela, The Issue: 2014 Bands as Bands (Aviary)

6/15: Jake Ian (Black Dog)

6/15: The JAH Project; Blind Dog Blues (Blue Chair)

6/15: Raygun Cowboys, The Anti-Queens (Starlite)

6/15: Skillet, Adelitas Way (Midway)

6/16: Authority Zero, The Corps (Buckingham)

6/16: Dad Religion, Western Death Ballads, The Uninvited Guests (Soho)

6/16: Father’s Day: Doug Hoyer, Aaron Parker, Stacy Lloyd Brown (Aviary)

6/16: Terry McDade (Blue Chair)

6/16: Musical Mornings (Winspear)

6/17: A Night of Cris Derksen Works with Strings (Maclab Centre)

6/17: Pop Up Choir: African Songs (Churchill Square)

6/18: Ellen Doty album release (CKUA)

6/18: Eliza Niemi, Lovely, Kyla Marlena, M. Novotny (Aviary)

6/18: Jacob Tanner: Tuesday Jam (Yardbird)

6/19: Edmonton Chamber Music Society: An Evening of Music for Strings (Yardbird)

6/19: Still Depths, BOOSH, The Canadian Dispatch, Bad Ham (Aviary)

6/20: Blackjack Billy (Cook County)

Advertisement 14

Article content

6/20: Lonnie Glass: Big Train (Blue Chair)

6/20: Ellie Heath album release, Waffelhouse, DJ Kena Leon (Roxy)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 15

Article content

6/20: Snoop Dogg (Rogers)

6/21: Clint Black (Winspear)

6/21: Don Berner Big Band Meets the Rhythm Gunners Big Band (Triffo)

6/21: Celeigh Cardinal, Jay Gilday (Varscona)

6/21: Dead City Casuals, Misfortune Tellers, King Theory (Buckingham)

6/21: DTG/Lil Windex, Kryple (Starlite)

6/21: Andrea Graham Quartet (Blue Chair)

6/22: Jamie Philp; Denali: Summit for Sarotonin (Blue Chair)

6/22: RE-FORM, Mom Weed, FOOLS (Aviary)

6/22: Joseph Tennant (Black Dog)

6/22: Armin Van Buuren, Jauz, Imanbek, Luttrell, David Stone (Fanpark)

6/23: Lyra Brown (Aviary)

6/23: Abra Cadabra (Winspear)

6/23: Jim Findlay (Blue Chair)

6/24: Pop Up Choir: Pop Icons (Churchill Square)

6/25: Louise Dawson: Tuesday Jam (Yardbird)

6/25: Carla Jayne, Eric Yaremko (Aviary)

6/25: Ulysses Ownes Jr’s Generation Y, Up and Over Trio (Triffo)

6/26: Brenan Brothers (Yardbird)

6/26: Anthony Fung (Yardbird)

6/26: Corey Henry, New Standards House Trio (Starlite)

6/26: Mouraine (Temple)

6/26: Northlane, Invent Animate, Thornhill, Windwalker (Union)

6/26: P.J. Perry Quartet (Blue Chair)

Advertisement 16

Article content

6/27: Bellbird (Yardbird)

6/27: Cam Neufeld presents The Family Band (Blue Chair)

6/27: Sean Croal Quartet (Yardbird)

6/27: Veronica Swift (Triffo)

6/27: 2 Shadows, Accidents Happen, Repugnant Scum, Powerlöad (Dive Bar)

6/28: Lakecia Benjamin, Montuno West ft. Toto Barriel (Starlite)

6/28: Cage the Elephant (Rogers)

6/28: Jacob Do Quartet (Yardbird)

6/28: Inquisitive (Union)

6/28: Lorraine Klaasen (Yardbird)

6/28: K-Riz (Temple)

6/28: Ben Sures (Blue Chair)

6/29: Avataar, Moneka Arabic Jazz (Starlite)

6/29: Gordon Lightfoot Tribute (Blue Chair)

6/29: Mikayla Bortscher (Black Dog)

6/29: Pasquale Grasso (Yardbird)

6/29: The Melisizwe Brothers (Winspear)

6/29: Running Running (Temple)

6/30: Will Cramer (Blue Chair)

6/30: Edmonton Jazz Orchestra and Edmonton Symphony Orchestra (Winspear)

6/30: Norbert Káel Jazzical Trio (Yardbird)

7/1: Dayglow Abortions, Dr. Know, Bogue Brigade, Fully Crazed (Starlite)

7/6: Belfountain (Blue Chair)

7/6: Eternal Youth (Black Dog)

7/6: Gowan (River Cree)

7/6: The Lazys (Starlite)

7/6: The Michael Jackson HIStory Show (Arden)

Advertisement 17

Article content

7/6: Monatik (Union)

7/6: Wheeler Walker Jr. (Midway)

7/8: Shakey Graves (Midway)

7/9: PartyNextDoor (Midway)

7/10: The Grogans, Carolyn Mark (Soho)

7/10-11: Orville Peck (Midway)

7/12: Chico & Qatoshi, Skylerr, 100lystia (Union)

7/12: Wendy MacNeil (Blue Chair)

7/12: Cameron Whitcomb (Starlite)

7/13: The Lucky Ones (Black Dog)

7/16: Pallbearer, The Keening, Inter Arma (Starlite)

7/17: Fallujah, Persefone, Dawn of Ouroboros (Starlite)

7/18: Teenage Bottle Rocket, Garrett Dale!, Lushclot (Starlite)

7/18-27: Court Jester Dueling Pianos (Churchill Square)

7/19: Celeigh Cardinal (Jube)

7/19: Amanda Marshall (KDays)

7/20: Blackjack Billy (Cook County)

7/20: Martin Kerr (Jube)

7/20: Northern Recovery (Blue Chair)

7/20: Erin Ross (Black Dog)

7/20: Theory of a Deadman (KDays)

7/21: K’Naan (KDays)

7/22: Metric (KDays)

7/23: Down with Webster (KDays)

7/24: Simple Plan (KDays)

7/25: Death from Above 1979 (KDays)

7/26: BrassTactics (Jube)

7/26: Classified (Churchill Square)

7/26: Ja Rule (KDays)

7/27: AV & the Inner City (Jube)

7/27: Glass Tiger (Churchill Square)

Advertisement 18

Article content

7/27: High Valley (KDays)

7/27: Lori Reid (Black Dog)

7/28: Ludacris (KDays)

8/1: Billy Idol (Rogers)

8/3: Pearly Moon, Blume (Black Dog)

8/8: T.I. (River Cree)

8/15: Karan Aujla (Rogers)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 19

Article content

8/15: Nazareth (River Cree)

8/16: Steve Earle (River Cree)

8/17: Smokey Johnson (Mossy Trails)

8/17: Tony Kaye Trio (Black Dog)

8/17: Flatland Cavalry (Midway)

8/18: Sons of the East (Starlite)

8/21: Jack Botts (Starlite)

8/21,23: ESO’s Symphony Under the Sky: Mozart, Haydn & Rossini (Snow Valley)

8/22,24: ESO’s Symphony Under the Sky: Love & Romance (Snow Valley)

8/23,25: Metallica (Commonwealth)

8/24: Hozier (Rogers)

8/24: Tsunami Brothers (Black Dog)

8/27: K.Flay (Midway)

8/31: KALEO (EEC)

8/31: OPM ’90s Rewind (Union)

8/31: P!nk, Sheryl Crow, The Script, KidCitUp (Commonwealth)

9/2: Kings of Leon (Rogers)

9/6: Abbamania, Night Fever (River Cree)

9/6: Frank Turner & the Sleeping Souls (Midway)

9/7: Cory Danyluk (Black Dog)

9/7: Marcus King (Midway)

9/8: Relive the Music ’50s & ’60s Show (Arden)

9/12: Extreme, Living Colour (River Cree)

9/12: Switchfoot (Midway)

9/13: The Almoost Brothers, The McGowan Family Band (Chateau Lacombe)

9/13: Bryan Martin (Midway)

9/14: Canadian Country Music Awards: Thomas Rhett, Mackenzie Porter (Rogers)

9/14: Furthermore, The Almighty Turtlenecks (Chateau Lacombe)

Advertisement 20

Article content

9/14: Tiff Hall (Black Dog)

9/16: Avril Lavigne (Rogers)

9/18: A Boogie Wit Da Hoodie (Rogers)

9/18: Tokyo Police Club: The Final Tour (Midway)

9/20: Explosions in the Sky (Midway)

9/20: The Paperboys (St. Basil’s)

9/20: Andy Schauf (Myer Horowitz)

9/21: T. Buckley, John Wort Hannam: The Woodshed (Parkview)

9/21: Sam Hunt (Rogers)

9/21: Testament, Kreator (River Cree)

9/21-22: Social Distortion, The Bell Rays (Midway)

9/27: The Alan Jackson Experience (Cook County)

9/28: The Dice Cubes (Black Dog)

9/29: Childish Gambino, Willow (Rogers)

10/4: Lynne Hanson (St. Basil’s)

10/4: Michael Marcagi (Midway)

10/4: Laura Ramoso (Horowitz)

10/4-5: Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 3 (Winspear)

10/4: Beau Wheeler, Ken Stead (Parkview)

10/5: The Fab Four (River Cree)

10/5: Ruby Waters (Midway)

Loading...

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 21

Article content

10/10: Nick Carter (River Cree)

10/11: NEEDTOBREATHE (Jube)

10/11,12: Let’s Misbehave: The Songs of Cole Porter (Winspear)

10/17: ESO New Music: Ecstasy — Featuring Sara Slean (Winspear)

10/18: Jordan Davis (Rogers)

10/18: Alexis Norman, The Mbira Renaissance Band (St. Basil’s)

10/19: Misery Signals farewell tour (Union)

10/19: Rum Ragged (Parkview)

10/20: Evanescence, Halestorm (Rogers)

10/20: Forest Blakk (Starlite)

10/25: ESO Pairings: Brahms & Bourbon (Winspear)

10/26: Tchaikovsky, Brahms & Violin (Winspear)

10/27: Tchaikovsky, Schumann & Cello (Winspear)

10/30: JJ Wilde (Starlite)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

11/1: ABBA Revisited (Arden)

11/1: Arkells, Poolside (Rogers)

11/1: Aleksi Campagne (St. Basil’s)

11/1: The Dead South (EEC)

11/2: Grace Petrie (Parkview)

11/6: Corb Lund Acoustic Trio (Arden)

11/7: The Jim Cuddy Band (Winspear)

11/8: Fauré’s Requiem w/ Richard Eaton Singers (Winspear)

11/15: Good Lovelies (St. Basil’s)

11/15-16: She’s Got Soul: Legendary R&B Hits w/ Capathia Jenkins (Winspear)

Advertisement 22

Article content

11/16: Sarah McLachlan (Rogers)

11/16: Tenille Townes (Jube)

11/17: Something’s Fishy with the ESO (Winspear)

11/17-18: Zach Bryan (Rogers)

11/18: Garneau String Quartet: Two ‘Wolfs’ Among Friends (Muttart Hall)

11/19: Bruce Springsteen and the E Street Band (Rogers)

11/22-23: Lightly Classical: Affairs of the Heart feat. Juliette Kang (Winspear)

11/23: 3 Inches of Blood (Midway)

11/28: ESO Classics: The Nutcracker & Mozart (Winspear)

11/29: Heart, BTO feat. Randy Bachman (Rogers)

11/30: Scott Nolan, Joe Nolan, Scott Cook with Pamela Mae: Ramblers Choir (Parkview)

12/6: Tribute to Bill Bourne (St. Basil’s)

12/7: Marianas Trench (Midway)

12/13-14: Handel’s Messiah (Winspear)

12/20-23: A Very Merry Pops: Celebrating Family Traditions (Winspear)

2025

1/17: Sum 41 Final World Tour (Rogers)

1/18-19: ESO Classics: Mozart & Sibelius (Winspear)

1/24-25: Saddles of the Silver Screen: The Great Westerns (Winspear)

1/25: Big Little Lions (Parkview)

1/26: Presto, Mambo! with Platypus Theatre (Winspear)

1/31: ESO New Music: Dinuk Wijeratne’s Fantasy (Winspear)

Advertisement 23

Article content

1/31: Major Love (St. Basil’s)

2/6: Schubert Strauss & Saint-Saëns (Winspear)

2/7: ESO Pairings: Piano & Prosecco (Winspear)

2/8: Catherine McLellan (Parkview)

2/14: Old Man Luedecke (St. Basil’s)

2/21-22: Mozart, Mendelsson & Bruch (Winspear)

2/22: Celtara (Parkview)

2/22: Mother Mother, Cavetown, Cannons (Rogers)

2/28-3/1: High Drama: Epic Choral Hits from Broadway & Hollywood (Winspear)

3/7: Sue Foley (St. Basil’s)

3/8: Women of Folkways (Parkview)

3/14: ESO Pairings: Trumpet & Tequila (Winspear)

3/15: ESO Classics: Brahms & Trumpet (Winspear)

3/21: Cassie and Maggie (St. Basil’s)

3/21: ESO New Music: Celebration: The Music of John Estacio (Winspear)

3/22: Growing Roots: Folk Music from Around the World (Winspear)

3/22: Martin Kerr (Parkview)

3/27,29-30: Ravel & Gershwin: Classical Meets Jazz (Winspear)

4/4: Ndidi Onukwulu (St. Basil’s)

4/4-5: Pops on Parade (Winspear)

4/5: Coig (Parkview)

4/11: Rum Ragged (St. Basil’s)

4/11-12: ESO Classics: Organ & Orchestra (Winspear)

4/24: ESO Classics: Beethoven, Liszt & Piano (Winspear)

4/26-27: ESO Classics: Beethoven’s Eroica Symphony (WInspear)

Advertisement 24

Article content

5/2: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 1 (Winspear)

5/3: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 2 (Winspear)

5/3: Martyn Joseph (Parkview)

5/8: ESO Classics: Vivaldi, Rodrigo & The Moldau (Winspear)

5/9: ESO Pairings: Guitar & Gin (Winspear)

5/25: Symphonic Buzz: The History of Music (Winspear)

5/30-6/1: ESO Classics: Tchaikovsky’s Piano Concerto No. 1 (Winspear)

6/6-7: Totally 80s: Rad Retro Favourites (Winspear)

THEATRE/DANCE

6/8: Dragon Festival Parade (97 Street Chinatown)

6/8: TEDx Women: Harmony in Growth (Yardbird)

Thru 6/9: Nextfest (Roxy)

6/14: The Comic Strippers (Myer Horowitz)

6/16: Michael Flatley’s Lord of the Dance (River Cree)

6/16: Script Salon: Blaine Newton’s Conversations with Cows (Holy Trinity)

Thru 6/16: The Ocultist’s Holiday by Stewart Lemoine (Varscona)

Thru 6/16: Grease (Mayfield)

6/25-7/28: On Golden Pond (Mayfield)

7/6-8/4: The Play That Goes Wrong (Shoctor)

7/10-20: Vanya and Sonia and Masha and Spike (Walterdale)

7/13: Sekou: The Chosen One (Arden)

9/6: WWE Friday Night SmackDown (Rogers)

Advertisement 25

Article content

9/15-25: Accidental Beach: A Previously Improvised Musical (Luther Centre)

9/21-10/13: A Streetcar Named Desire (Shoctor)

9/27-29: Come from Away (Jube)

10/4-5: Shumka’s UKRAINKA: The Four Faces of Lesya Ukrainka (Jube)

10/17-27: Bear Grease (Maclab)

10/18-19: Ballet Edmonton: In the Wake (Triffo)

10/18-11/3: Richard O’Brien’s Rocky Horror Show (Orange Hub)

10/30-11/3: Glory (Tim Ryan)

11/2-3: The Price Is Right (River Cree)

11/2-24: The Ballad of Johnny and June (Shoctor)

11/7: Two Battles of Francis Pegahmagabow (Varscona)

11/19-24: The Book of Mormon (Jube)

11/23-12/24: A Christmas Carol (Maclab)

11/27-12/3: Heathers, The Musical (Triffo)

12/13-29: Die Harsh: A Christmas Musical (Orange Hub)

2025

1/11-2/2: Goblin: Macbeth (Rice)

1/14-19: Beetlejuice (Jube)

1/23-2/9: Bea (Varscona)

2/1-3/2: Disney’s Frozen The Broadway Musical (Shoctor)

2/12-17: Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 (Tim Ryan)

2/14-15: Ballet Edmonton: Escape (Triffo)

2/22-3/23: A Midsummer Night’s Dream: The ’70s Musical (Maclab)

3/11-16: Tina (Jube)

3/20-4/7: After Mourning — Before van Gogh (Varscona)

3/22-4/13: Heist (Shoctor)

3/26-30: The Prom (Triffo)

5/1-18: Where You Are (Varscona)

5/2-3: Ballet Edmonton: Precipice (Triffo)

5/3-25: The Twilight Zone (Shoctor)

5/9-18: A Gentleman’s Guide to Love and Murder (Orange Hub)

6/20-22: Riverdance 30 — The New Generation (Jube)

7/9-27: Disney’s The Lion King (Jube)

The List is published every Thursday. If you have events you’d like amplified, or have any corrections or updates, please email [email protected].

Article content