The List: The Real McKenzies return for two-night St. Paddy's warmup at Buckingham

Article content

What’s the ideal entertainment to warm up for the most famous Irish holiday on Earth? Canada’s original Scottish punk band, The Real McKenzies, of course — kilty as charged! And don’t laugh, the band’s cred is clearly proven by reliable annual appearances in town, mixing bagpipes and guitars around St. Paddy’s Day.

This time, The Real McKenzies are here with a two-night stand at The Buckingham, singing songs of Highlands tragedy and copious boozing — each night its own specially curated affair.

Advertisement 2

Article content

Article content

First, 7 p.m. Thursday, they play 2008’s Off the Leash — including their big hit Chip — from start to finish. The Devil’s Sons and Super Ego open this show.

Next, 5 p.m. Friday, the McKenzies will do a best-of night, belting and jumping through all the hits — this time Brutal Youth, Bogue Brigade and Pagans of Northumberland sharing the bill.

Doubling down on the Scottish, you’re likely to hear one of many Robbie Burns poems set to music over the two days, of course.

“I was raised with Robert Burns and I just love him,” says singer Paul McKenzie in the band’s bio. “I think we’ve covered 15 of his songs. One of the things about Canada that you have to understand is that in the ’20s, Robert Burns was f—ing huge, and Scottish music was also huge there back then.

“Even today, there’s a Robert Burns statue in every major city in Canada.”

After the Buckingham gigs, the band continues on to Calgary Saturday and Sunday to play Modern Love, if you want to be part of a Celtic convoy.

While singer McKenzie is the only original and continuous member of the band, the act has stabilized for years around Aspy Luison on bagpipes, Kenny Lush and Mario Nieva on guitar, Barry Higginson on bass and Paul Patko on drums.

Advertisement 3

Article content

Whether you’re Irish, Scottish or any other “-ish” in the sea, this looks to be an amazing two-day party, just in time to hit the pubs again on St. Patrick’s Sunday.

Find $30.50 tickets for either night at realmckenzies.com.

ART

3/14-4/25: Raneece Buddan: Threading Through Time (Art Gallery St. Albert)

Thru 3/15: Robyn Adams: Chalef changeant/Wolf Willow; Stephanie Rossi: Salutogenic Design (FAB)

Thru 3/15: Grant Leier: If You Know, You Know. (West End)

3/16-26: Terri Heinrichs: Vivid Impressions (Trinity)

Thru 3/16: Elise Findlay: Another Life (Alberta Craft Gallery)

3/23: Refinery: Palm Room — a 1920s Speakeasy (AGA)

3/23-5/18: Coming Up Next (Alberta Craft Gallery)

3/26-4/9: Metanoia: 2024 Bachelor of Design Graduation Show (FAB)

Thru 3/26: Tom Thompson: North Star (AGA)

Thru 3/29: Aeris Osborne: YEG Old Houses/Colorful Travel Journey (Leduc Arts Foundry)

Thru 3/30: Kateryna Kryvolap (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

Thru 3/31: Identity Ether (AGA Community Gallery)

4/5-27: Liliya Kostiuk, Liudmyla Lushchyk, Taras Lachowsky (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

Article content

Advertisement 4

Article content

4/6-16: Nancy Corrigan: Wonders in the Play (Trinity)

Thru 4/6: Finding Our Way group show; Rhayne Vermette: Letters (Ociciwan)

Thru 4/9: Adrien Veczan: Nuances (CAVA)

Thru 4/13: Eveline Kolijn: The Energy Futures Portfolio Project (Harcourt)

Thru 4/13: Luke Johnson: Farewell to the North (Do Not Apply Compression Gently) (Harcourt)

Thru 4/17: Oksana Movchan: Metanoia (Gallery@501)

Thru 4/19: Ingrained in Time (Red Brick Common)

Thru 4/26: Visions of Grandeur: Lands Worth Saving (Wild Skies)

4/26-6/8: Caitlin Thompson: PANORAMADA (Harcourt)

4/26-6/8: Krissya Iraheta (Harcourt)

5/3-31: Larysa Matchak, Mariia Parshykova & Svitlana Melobenska (Alberta Council for the Ukrainian Arts)

St albert
Santosh Korthiwada’s Ghats of Benaras is in Art Gallery of St. Albert’s Staircase Gallery through May. 4. Photo by Santosh Korthiwada /supplied

Thru 5/4: Santosh Korthiwada: Inseparable Fragments (Art Gallery of St. Albert)

5/4-5/29: Larry Reese and Anne Wheeler: Art Inspiring Art (Trinity)

Thru 5/5: Brenda Draney: Drink from the River (AGA)

Thru 5/5: Emmanuel Osahor: I made this place for you (AGA)

Thru 5/26: Braxton Garneau: Pay Dirt (AGA)

6/5: Josh Harnack: Limbo of Lost Canvasses (Aviary)

Thru 6/15: Minutiae (Alberta Craft Gallery)

Advertisement 5

Article content

6/29-7/16: Carla Lam: Lost And Found (Trinity)

Thru 6/29: The Wild Side: Polar Prairie Pacific (Musée Héritage Museum)

Thru 8/4: Dwayne Martineau: Boreal Fortress (AGA)

Thru 12/31: Damian Moppett: Untitled Abstract Object in Space (AGA)

BOOKS

3/16: Sarah Percy’s Forgotten Warriors signing (Audreys)

3/19: Midlife 2 launch (Audreys)

3/20: Florence Ashley’s Gender Fucking launch (Audreys)

3/21: Kate Black’s Big Mall launch (Audreys)

3/22: Bill Waiser, Jennie Hanson’s Cheated signing (Audreys)

3/23: Run for Your Life signing (Audreys)

3/25: Janet Melrose, Sheryl Normandeau’s Grasses and Herbs launch (Audreys)

3/25-28: YouthWrite Spring Break Camp (Highlands United)

3/26: Madeline Miller’s Circe book club (Audreys)

COMEDY

3/14-17: Ivan Decker (Comic Strip)

3/15: Faris Hytiaa (Grindstone)

3/15: Dale Ward (Yuk Yuk’s)

3/15-16: Lief Oleson Cormack (Comedy Factory)

3/15-26: Matt Rife (Jubilee)

3/16: Lisa Baker (Yuk Yuk’s)

3/21-24: Amos Gill (Comic Strip)

3/22: Dion Arnold Benefit Show (Grindstone)

3/22-23: Mike Dambra (Yuk Yuk’s)

3/22-23: Dan Schmidt (Comedy Factory)

Advertisement 6

Article content

3/27: Ben Bankas (Comic Strip)

3/27: Mark Forward, Jeff McEnery, Olivia Stadler (Myer Horowitz)

3/28-30: Casey Corbin (Yuk Yuk’s)

3/28-31: Angelo Tsarouchas (Comic Strip)

3/29: Rob Pepper (Grindstone)

3/29-30: Casey Corbin (Yuk Yuk’s)

3/29-30: Wayde Lever (Comedy Factory)

3/31: Terry Fubar Live (Union)

4/4: James Roque (Grindstone)

4/5: Bianca Del Rio: Dead Inside (Jubilee)

4/5-6: Simon Glassman (Comedy Factory)

4/5-6: Dave Nystrom (Yuk Yuk’s)

4/11: Al Val, Robert Watson’s Gay AF Comedy Tour (Grindstone)

4/11-13: Steven Ho (Comic Strip)

4/12: Who the Hell are the Debutants?! (Grindstone)

4/12-13: Jimmy Earll (Comedy Factory)

4/12-13: Allyson June Smith (Yuk Yuk’s)

4/18-21: Derek Gaines (Comic Strip)

4/25-28: Drew Dunn (Comic Strip)

4/26-27: Andrew Iwanyk (Yuk Yuk’s)

4/26-27: Brian Stollery (Comedy Factory)

5/2-5: Trixx (Comic Strip)

5/3-4: John Beuhler (Yuk Yuk’s)

5/10-11: Kyle Lucey (Yuk Yuk’s)

5/31: Rob Schneider (River Cree)

7/14: Bret Kreischer, Whitney Cummings, Steph Tolev (Kinsmen Park)

10/17: This Is That (Festival Place)

10/19: Sebastian Maniscalco (Rogers)

Advertisement 7

Article content

EXHIBITS

3/22-24: Orchid Fair (Enjoy Centre St. Albert)

3/23-9/9: Dinosaurs: The Exhibition (TWOSE)

4/26-28: Jurassic Quest (EXPO Centre)

Thru 4/28: Disney Immersive Animation (EXPO Centre)

Thru 7/28: Angkor: The Lost Empire of Cambodia (RAM)

10/2-5: Canadian Finals Rodeo (Rogers)

FESTIVALS

3/21-23: Edmonton International Beer Festival (ECC)

3/25-31: Springboards New Play Festival (Gateway Theatre)

3/29-30: Downtown Defrost (Churchill Square)

4/14-17: Cantando Festival (Winspear)

4/19-21: Edmonton Tattoo & Arts Festival (EEC)

4/27: Alberta Spirits & Cocktail Festival (EEC)

5/2-4: Kinfest (Roxy)

5/14-19: From Cradle to Stage (Walterdale)

5/21-30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

5/27-28: Ubuntu Festival (Habesha)

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

6/19-23: Sled Island (Calgary)

6/21-22: Beaumont Music Festival (Four Seasons Park)

7/5-14: Edmonton International Street Performers Festival (Churchill Square)

7/12-14: Great Outdoor Comedy Festival: Shane Gillis (Kinsmen Park)

7/15-28: The Magpie Collective: A Dance Festival (MZD)

Advertisement 8

Article content

7/18-28: Taste of Edmonton (Churchill Square)

8/1-4: Big Valley Jamboree: Cody Johnson, Lainey WIlson, Keith Urban (Camrose)

8/8-11: Edmonton Folk Music Festival: Robert Plant/Alison Kraus (Gallagher Park)

8/9-11: Cariwest (Churchill Square)

8/10-11: Punk in Drublic Craft Beer and Music Festival w/ NOFX (Ice District)

8/15-25: Edmonton International Fringe Theatre Festival (Old Strathcona)

8/16-18: Edmonton Blues Festival (Northlands)

9/6-8: Purple City Music Fest (various)

9/26-10/5: Edmonton International Film Festival (various)

10/20: Edmonton Underground Film Festival (Aviary)

FILM

3/14,16-20: Hey, Viktor! (Metro)

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 9

Article content

3/16: Safer for All (City Centre)

3/21: Who Is the Boy? (Yardbird)

3/24, 26: Stolen Time (Metro)

4/1: Jesus Christ Superstar (Metro)

4/16: Paddling Film Festival World Tour (Arden)

4/19: Before I Change My Mind (Metro)

5/21-30: Edmonton Jewish Film Festival (Milner)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

MUSIC

3/14: Dead Bob (Starlite)

3/14: ESO’s Castle’s & Warriors: Transcendent Sounds (Winspear)

3/14: Benny Sharoni (Yardbird)

3/14: Ariana Whitlow’s Turn Back Time (Festival Place)

3/14-15: The Real McKenzies, Brutal Youth, Bogue Brigade (Buckingham)

3/15: Argument Club, K Burwash, Skrunt Skrunt, Shawn Pinchbeck (Collins Gallery)

3/15: The Irish Descendants (Arden)

3/15: Geordie Kieffer (Union)

3/15: Brayden King, Cruz Vallis (Cook County)

3/15: Nekromantix, Forbidden Dimension, Confusionaires (Starlite)

3/15: Obroa-Skai, Abrupt Decay, Everything You’ve Ever Loved, Hedero Doom (Aviary)

3/15: Rêve, Ralph (Starlite)

3/15-16: Graham Guest (Yardbird)

3/16: Gary Allan (River Cree)

3/16: Celtara (Blue Chair)

Advertisement 10

Article content

3/16: Mike Dunn (Black Dog)

3/16: Lauren Mayell (Cook County)

3/16: The Strand (Aviary)

3/16: The So Noted Singers’ When Irish Eyes Are Smiling (St. Albert United Church Hall)

3/17: GWAR, Cancer Bats, Fuming Mouth (Midway)

3/17: The Local Group, Mary Liv, Joel Rohs (Aviary)

3/17: The Old Sod (Winspear)

3/18: Lucki (Midway)

3/20: Ryan McMahon, Brandon Baker, Amanda Penner (Aviary)

3/21: Raygun Cowboys, Real Sickies, OiiO, The Denim Daddies (Aviary)

3/21: Warren Zeiders (River Cree)

3/22: Clay Bolen (Cook County)

3/22: Bywater Call (Maclab)

3/22: ECMS: Tai Murrau & Gilles Vonsattel (Robertson-Wesley)

3/22: French Rk, Isabelle Mercier, Nadia Sylvain, Ghislaine Doté (Aviary)

3/22-23: Jimmy & the Sleepers 20th Anniversary (Yardbird)

3/23: Dying Remains, Snakepit, Autolysis, Boiling Lye (Temple)

3/23: DZ Deathrays (Starlite)

3/23: The Glitch Mob, Stacked (Midway)

3/22: Raine Hamilton, AV & the Inner City (St. Basil’s)

3/23: Tim Isberg Trio (Parkview)

3/23: Bretton Lee John (Black Dog)

3/23: Donny Lee (Cook County)

3/23: Misfortune Tellers, Vogue Villains, Vanity Hour, paro! (Aviary)

Advertisement 11

Article content

3/23: Sinzere (ECC)

3/23: Skofka, Dovi, Kozak Siromaha (Union)

3/23,24: Kevin Chen Plays Beethoven’s Emperor (Winspear)

3/23-24: North Stratton Pipe Band (ECC)

3/24: Kaiya Kodie (Yardbird)

3/24: Franz Liszt Via Crucis w/ Kappella Kyrie (Anglican Parish of Christ Church)

3/25: Zakir Khan (Winspear)

3/26: Dave Herrick Tuesday Jam (Yardbird)

3/27: Royal Wood, Jeffrey Straker (Arden)

3/28: Robyn Ottolini (Starlite)

3/28: Together YEG: Bad Buddy, Vertigo, cikwes, Bhuyash Neupane, Mustafa Rafiq (9910)

3/28: The MacEwan Generations Big Band (Yardbird)

3/29: Audio/Rocketry, Stem Champ, You, Me and Zach, Garrett Dale (Buckingham)

3/29: Jacob Do Octet (Yardbird)

3/29: Noah Kahan (Rogers)

3/29: Runway, Peace Within, Blume, DJ Gulzar (Aiary)

3/30: Edmonton Chinese Community Spring Festival Gala (Winspear)

3/30: Madam X, Malcs (Starlite)

3/30: Preying Saints, Lams, Dad Religion, Abigail’s Cross (Buckingham)

3/30: Rotting Christ, Uada, Abigail Williams (Starlite)

3/30: Saxophonic Reverie w/ Melissa Aldana (Triffo)

3/30: Shaguar (Black Dog)

3/30: Showtek (Union)

Advertisement 12

Article content

3/30: Jay Walker (Cook County)

3/30: Dana Wylie Tribute to Edith Piaf (Yardbird)

3/31: Dahkabrakha (Winspear)

4/2: Queens of the Stone Age, The Struts (Rogers)

4/2: Holly Sangster Tuesday Jam (Yardbird)

4/3: D12, Obie Trice (Union)

4/4: Matthew Good (Midway)

4/4: Carl Mayotte (Yardbird)

4/4-6: ESO Classics: The Organ Concert (Winspear)

4/5: Alestorm, Elvenking, Glyph (Midway)

4/5: Anciients, Dead Quiet, Quietus, Hydracat (Temple)

4/5: The Fretless (Arden)

4/5: Veal (SOHO)

4/5: The Way Back Whens (Yardbird)

4/6: Comeback Kid, Spy (Buckingham)

4/6: Escape Goat, Dead City Casuals (Aviary)

4/6: John Hewitt (Yardbird)

4/6: Mini Pop Kids (Jubilee)

4/6: Will Sparks (Union)

4/6: Ben Sures & Eileen Laverty (Parkview)

4/7: ESO Classics: Mozart’s Requiem (Winspear)

4/7: Sarah Hagen: The Goldberg Variations (Arden)

4/7: Rodrigo Sosa and the Holy Trinity Big Band (Yardbird)

4/8: Garneau String Quartet (Muttart Hall)

4/9: Gareth Gilliland Tuesday Jam (Yardbird)

4/9: Tyr, Trollfest, Aether Realm (Starlite)

4/10: Lime Cordiale (Union)

4/10-12: Edmonton Opera: Golijov’s Ayre (Triffo)

Advertisement 13

Article content

4/10-11,13: ESO’s The Magical Music of Harry Potter (Winspear)

4/11: Brad Shigeta (Yardbird)

4/11: TWRP, Trey Manifique, Nelward (Starlite)

4/11: X Ambassadors, Noah Gundersen (Union)

4/12: Agsunta, Rochelle, Ivana Alawi (Union)

4/12: Calling All Captains, Chastity (Buckingham)

4/12: Everclear, Sister Hazel (River Cree)

4/12: Kobo Town, Ryland Moranz (St. Basil’s)

4/12: Tyler Joe Miller, Shwan Austin, Andrew Hyatt (Cook County)

4/12: Twin Flames (Arden)

4/12-13: ESO Robbins Pops: Latin Fire (Winspear)

4/12-13: John York of The Byrds (Blue Chair)

4/13: Bear Grillz, Underland (Union)

4/13: Festival City Winds: The Heroes Among Us (First Presbyterian)

4/13: Shaggy2Dope, DJ Clay (Union)

4/13: Thor, Bogue Brigade, Tower Hill, Kill Witch (Starlite)

4/13-14: Secondhand Dreamcar (Yardbird)

4/14: Lil Tjay (Rogers)

4/15-16: Classic Albums Live: The Eagles Greatest Hits (Festival Place)

4/16: Joel Grey & the Littlebirds Tuesday Jam (Yardbird)

4/17: Abigail Lapell (Aviary)

4/18: Luke Bryan, Chayce Beckham, Tenille Arts (Rogers)

4/19: ESO Pairings: Tchaikovsky & Folksong (Winspear)

Advertisement 14

Article content

4/19: Öwnboss (Union)

4/19: Shred Kelly, Megan Nash (Starlite)

4/19-20: Martin Kerr (Yardbird)

4/20: AC-Dixie (Teddy’s)

4/20: ECMS: Isodore Quartet (Trinity Lutheran)

4/20: Korpiklaani, Visions of Atlantis, Illumishade (Starlite)

4/20: Sarah McLachlan (Jubilee)

4/20: Neck of the Woods, Protosequence, Satanic Tea Co, Eyel (Buckingham)

4/20: Pharis & Jason Romero (Parkview)

4/20-21: Angela Cheng Plays Clara Schumann (Winspear)

4/21: Dallas Alexander (Aviary)

4/21: Enterprise Earth, Inferi, Crown Magnetar (Starlite)

4/22: Tori Kelly (Midway)

4/22: Strung Out, The Casualties (Union)

4/23: Bahamas (Winspear)

4/23: Benjamin Caulfield Tuesday Jam (Yardbird)

4/23: The Country Divas (Arden)

4/23: Insomnium, Omnium Gatherum, Wilderun (Starlite)

4/24: Dopethrone, Severed Arm, Tekerra, Mares of Thrace (Buckingham)

4/25: Boombox (Union)

4/25: ESO New Music: The Wolf of Lafontaine: Song & Dance (Winspear)

4/25: Leaf Rapids, Mark Davis (Aviary)

4/26-27: Celeigh Cardinal w/ the ESO (Winspear)

4/27: Matt Dusk: Dusk Sings Bennett (Festival Place)

Advertisement 15

Article content

4/27: Close Talker, Postdata (Aviary)

4/27: Pouya, Terrpr Reid, Fat Nick (Union)

4/27: Wind Rose, Xandria (Starlite)

4/28: Young Artists Concert (Holy Trinity)

4/29: Amon Amarth, Cannibal Corpse, Obituary, Frozen Soul (EEC)

4/30: Dave Hendrick Tuesday Jam (Yardbird)

4/30: Louisiana Hayride Show (Arden)

5/2: Rory Gardiner (Maclab)

5/2: Lorna MacLachlan (Yardbird)

5/2-4: ESO Classics: Schubert’s Unfinished Symphony (Winspear)

5/4: Talk, Lord of the Flies & Birds & Bees (Midway)

5/4: Land of Talk (Aviary)

5/6: Better Lovers, See You Space Cowboy, Foreign Hands (Starlite)

5/7: Electric Six, Supersuckers, Volk Volk (Starlite)

5/7: Static X, Sevendust (Midway)

We apologize, but this video has failed to load.

Advertisement 16

Article content

5/8: Violent Femmes (Winspear)

5/9: Kim Churchill (Aviary)

5/10: Foreigner, Headpins (Rogers)

5/11: Prateek Kuhad (Midway)

5/11: M is for Music (Winspear)

5/12: Richard Eaton Singers: Mozart Mass in C Minor (Winspear)

5/13: Decapitated, Septicflesh, Kataklysm, Allegaeon (Starlite)

5/14: Dying Fetus, Full of Hell, 200 Stab Wounds, Kruelty (Starlite)

5/14: Laube Plays Liszt (Winspear)

5/15: The Mission UK (Midway)

5/16: Major Love album release (Varscona)

5/17: ESO Pairings: Rachmaninoff & Dance (Winspear)

5/18 DJ Paul from three6mafia (Union)

5/18: Zuzana Šimurdová (Holy Trinity)

5/18-19: ESO’s Fantastic Dances: Rachmaninoff & Ravel (Winspear)

5/19: Agent Orange, Messer, Chips, No Skies (Temple)

5/23: Ones — The Beatles #1 Hits (Winspear)

5/24: Skydiggers (Festival Place)

5/25: Crescendo Edmonton (Winspear)

5/25: Charley Crockett (River Cree)

5/25: Shawn Desman (Midway)

5/25: Doobie (Union)

5/25: Skiitour (Midway)

5/26: Chamber Music Society of Edmonton: Across the North Sea (St. Andrew’s)

5/26: Hanabie (Midway)

5/29: Allan Rayman (Midway)

Advertisement 17

Article content

5/31: Archspire (Midway)

5/31-6/1: ESO Robbins Pops: From Broadway to Hollywood (Winspear)

6/2: Mahler’s Resurrection Symphony (Winspear)

6/4: Little Big (Union)

6/4: Queen: It’s a Kinda Magic (Winspear)

6/6: Monatik (Union)

6/7-8: ESO’s James Horner: A Voyage of Immersive Film (Winspear)

6/8: Taking Back Sunday, Citizen (Union)

6/12: Derina Harvey Band (Maclab)

6/12: The Teskey Brothers (Midway)

6/13-15: ESO’s Marvellous Melodies: Dvořák’s Cello Concerto (Winspear)

6/14: I’m a Soulman Blues Brothers Tribute (Arden)

6/16: Authority Zero, The Corps (Buckingham)

6/16: Musical Mornings (Winspear)

6/21: Clint Black (Winspear)

6/21: Don Berner Big Band Meets the Rhythm Gunners Big Band (Triffo)

6/23: Abra Cadabra (Winspear)

6/29: The Melisizwe Brothers (Winspear)

7/1: Dayglow Abortions, Dr. Know, Bogue Brigade, Fully Crazed (Starlite)

7/6: The Michael Jackson HIStory Show (Arden)

7/6: Wheeler Walker Jr. (Midway)

7/8: Shakey Graves (Midway)

8/21,23: ESO’s Symphony Under the Sky: Mozart, Haydn & Rossini (Snow Valley)

8/22,24: ESO’s Symphony Under the Sky: Love & Romance (Snow Valley)

Advertisement 18

Article content

8/23,25: Metallica (Commonwealth)

8/24: Hozier (Rogers)

8/31: P!nk, Sheryl Crow, The Script, KidCitUp (Commonwealth)

9/7: Marcus King (Midway)

9/8: Relive the Music ’50s & ’60s Show (Arden)

9/14: Canadian Country Music Awards (Rogers)

9/16: Avril Lavigne (Rogers)

9/18: A Boogie Wit Da Hoodie (Rogers)

9/18: Tokyo Police Club (Midway)

9/21-22: Social Distortion, The Bell Rays (Midway)

10/4-5: Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 3 (Winspear)

10/11,12: Let’s Misbehave: The Songs of Cole Porter (Winspear)

10/17: ESO New Music: Ecstasy — Featuring Sara Slean (Winspear)

10/18: Jordan Davis (Rogers)

10/25: ESO Pairings: Brahms & Bourbon (Winspear)

10/26: Tchaikovsky, Brahms & Violin (Winspear)

10/27: Tchaikovsky, Schumann & Cello (Winspear)

10/31: The Phantom of the Opera w/ Dennis Jame on the Davis Concert Organ (Winspear)

11/1: ABBA Revisited (Arden)

11/1: The Dead South (EEC)

11/8: Fauré’s Requiem w/ Richard Eaton Singers (Winspear)

11/15-16: She’s Got Soul: Legendary R&B Hits w/ Capathia Jenkins (Winspear)

11/17: Something’s Fishy with the ESO (Winspear)

Advertisement 19

Article content

11/17-18: Zach Bryan (Rogers)

11/19: Bruce Springsteen (Rogers)

11/22-23: Lightly Classical: Affairs of the Heart feat. Juliette Kang (Winspear)

11/28: ESO Classics: The Nutcracker & Mozart (Winspear)

12/13-14: Handel’s Messiah (Winspear)

12/20-23: A Very Merry Pops: Celebrating Family Traditions (Winspear)

2025

1/18-19: ESO Classics: Mozart & Sibelius (Winspear)

1/24-25: Saddles of the Silver Screen: The Great Westerns (Winspear)

1/26: Presto, Mambo! with Platypus Theatre (Winspear)

1/31: ESO New Music: Dinuk Wijeratne’s Fantasy (Winspear)

2/6: Schubert Strauss & Saint-Saëns (Winspear)

2/7: ESO Pairings: Piano & Prosecco (Winspear)

2/21-22: Mozart, Mendelsson & Bruch (Winspear)

2/28-3/1: High Drama: Epic Choral Hits from Broadway & Hollywood (Winspear)

3/14: ESO Pairings: Trumpet & Tequila (Winspear)

3/15: ESO Classics: Brahms & Trumpet (Winspear)

3/21: ESO New Music: Celebration: The Music of John Estacio (Winspear)

3/22: Growing Roots: Folk Music from Around the World (Winspear)

3/27,29-30: Ravel & Gershwin: Classical Meets Jazz (Winspear)

Advertisement 20

Article content

4/4-5: Pops on Parade (Winspear)

4/11-12: ESO Classics: Organ & Orchestra (Winspear)

4/24: ESO Classics: Beethoven, Liszt & Piano (Winspear)

4/26-27: ESO Classics: Beethoven’s Eroica Symphony (WInspear)

5/2: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 1 (Winspear)

5/3: ESO Classics: The Complete Beethoven Concertos: Part 2 (Winspear)

5/8: ESO Classics: Vivaldi, Rodrigo & The Moldau (Winspear)

5/9: ESO Pairings: Guitar & Gin (Winspear)

5/25: Symphonic Buzz: The History of Music (Winspear)

5/30-6/1: ESO Classics: Tchaikovsky’s Piano Concerto No. 1 (Winspear)

6/6-7: Totally 80s: Rad Retro Favourites (Winspear)

THEATRE/DANCE

3/14-16: Motown Getdown (Citadel)

3/15-16: Jeanette Kotowich’s Kisiskâciwan (Theatre Network)

3/15-31: Robot Girls (Varscona)

3/16: Charlotte & the Music-Maker (Winspear)

3/22: Top Talent Wrestling (Midway)

3/22-23: Alberta Ballet’s Hansel & Gretel (Jubilee)

3/22-4/6: Champions of Magic (Festival Place)

3/23: U of A Dance Team (Cook County)

Thru 3/23: Magic Michael XXS (Rapid Fire Exchange)

3/26-31: Hairspray (Jubilee)

Advertisement 21

Article content

3/30-4/21: The Mountaintop (Citadel)

4/2-21: Ronnie Burkett’s Wonderful Joe (Roxy)

4/4: Leonard & Joni: The Untold Love Story (Jubilee)

4/5-20: Candy & The Beast (Studio Theatre)

4/9-6/16: Grease (Mayfield)

4/10-12: Golijov’s Ayre (Triffo)

4/11: Canada’s Drag Race (Jubilee)

4/12-14: Shen Yun: China Before Communism (Jubilee)

4/13: Pearl-Ann Gooding’s Three Apples Fell … In My Backyard and Beyond (Sourthminster-Steinhauer United Church)

4/14: MOD Contemporary Dance: ECLIPSE (Arden)

4/17-27: The Swearing Jar (Walterdale)

4/20-5/12: The Three Musketeers (Citadel)

4/25-5/12: Tiny Beautiful Things (Varscona)

5/3-4: Ballet Edmonton’s Unir (Triffo)

5/7: Candace Bushnell: True Tales of Sex, Success and Sex in the City (Festival Place)

5/8: All Elite Wrestling (Rogers)

5/9-12: Hits of Broadway: Celebrating Motherhood (Citadel)

5/10-11: Alberta Ballet’s Der Wolf & The Rite of Spring (Jubilee)

5/10-11: Wheel of Fortune Live! (River Cree)

5/12: Stars on Ice (Rogers)

5/13-16: Mean Girls (Festival Place)

5/17-6/2: Dead Letter (Gateway Theatre)

5/23: The Simon & Garfunkel Story (Jubilee)

Advertisement 22

Article content

5/28-6/1: Wagner’s Das Rheingold (Maclab)

5/30-6/9: Nextfest (Roxy)

6/16: Michael Flatley’s Lord of the Dance (River Cree)

6/25-7/28: On Golden Pond (Mayfield)

7/6-8/4: The Play That Goes Wrong (Shoctor)

7/10-20: Vanya and Sonia and Masha and Spike (Walterdale)

9/21-10/13: A Streetcar Named Desire (Shoctor)

9/27-29: Come from Away (Jube)

10/17-27: Bear Grease (Maclab)

11/2-24: The Ballad of Johnny and June (Shoctor)

11/19-24: The Book of Mormon (Jube)

11/23-12/24: A Christmas Carol (Maclab)

2025

1/11-2/2: Goblin: Macbeth (Rice)

1/14-19: Beetlejuice (Jube)

2/1-3/2: Disney’s Frozen The Broadway Musical (Shoctor)

2/22-3/23: A Midsummer Night’s Dream: The ’70s Musical (Maclab)

3/11-16: Tina (Jube)

3/22-4/13: Heist (Shoctor)

5/3-25: The Twilight Zone (Shoctor)

6/20-22: Riverdance 30 — The New Generation (Jube)

7/9-27: Disney’s The Lion King (Jube)

The List is published every Thursday. If you have events you’d like amplified, or have any corrections or updates, please email [email protected].

Article content